Při přípravě tradičního polského jídla dělají lidé zbytečné chyby. Pokud se je pokusíte omezit, ušetříte mnoho surovin i čas a práce vám půjde mnohem snadněji.
Pokud ještě neznáte tradiční polské jídlo s názvem bigos, ale rádi byste je vyzkoušeli, stačí se podívat na chyby, jimž byste se měli vyhnout, a také na správný recept. Mnoho lidí si bez tohoto pokrmu nedokáže představit Vánoce, a navíc se jedná o vcelku zdravou stravu. K bigosu podle polských babiček patří primárně zelí a různé druhy masa, ale většina lidí si ho upravuje podle vlastních chutí. Díky tomu se můžete v každé rodině, která si toto jídlo připravuje, setkat s odlišnou verzí.
Kyselost zelí upravte podle vlastních chutí
Někteří lidé jsou zastánci toho, že bigos by měl být hodně kyselý. Pokud však nemáte rádi příliš kyselé pokrmy, můžete si bigos zjemnit podle svých chutí. Nejlépe to uděláte tak, že zelí propláchnete čistou vodou a díky tomu snížíte jeho kyselost. Jestliže preferujete hodně kyselá jídla, zelí nijak neupravujte. Díky tomu si ušetříte čas i práci. Někdo by vám mohl tvrdit, že tento postup není správný, ale obě varianty jsou v pořádku.
Maso není potřeba vždy předem usmažit
Mezi lidmi koluje mýtus, že pokud maso předem osmaží, zabrání následné ztrátě šťáv z masa, a také se říká, že po usmažení bude lépe chutnat. Jedná se však o chybu, které se dopouští většina společnosti. Smažení masa vám nikdy nezajistí, že poté bude křehčí a šťavnatější. Nemusíte tedy ztrácet čas s jeho smažením a opět si takto usnadníte práci.
Při smažení masa může dojít k jeho připalování a v tu chvíli v něm vznikají škodlivé látky. Jakmile byste je konzumovali často, zvyšovali byste riziko vzniku rakoviny, aterosklerózy a Alzheimerovy choroby. Dalším důvodem, proč maso nesmažit, je to, že smažené pokrmy nemají pozitivní vliv na lidské tělo, je tučnější, a proto obsahuje mnohem více kalorií. Pokud se vyhnete smažení masa, neušetříte si jenom čas, ale také práci, peníze a suroviny.
Ingredience na bigos s houbami
- 1,5 kg bílého zelí,
- 1,2 kg kysaného zelí,
- 2 velká jablka,
- 2 klobásy,
- 150 gramů vepřového masa,
- 100 gramů hovězího masa,
- 100 gramů pečené vepřové panenky,
- 70 gramů sušených hříbků,
- 250 gramů sušených švestek,
- 3 cibule,
- 1 stroužek česneku,
- 1,5 lžíce másla,
- 5 bobkových listů,
- majoránka podle chuti,
- tymián podle chuti,
- sůl podle chuti,
- pepř podle chuti,
- 1 lžička cukru,
- 1 lžička nového koření,
- sklenice červeného vína,
- 1 kg rajčat,
- 1 rajčatový protlak.
Postup přípravy bigosu
Do bigosu je potřeba celkem velké množství surovin, a proto je dobré si je všechny připravit předem. Jakmile budete mít vše nachystáno a nebude vám nic chybět, můžete se pustit do práce. Den předem si do vody namočte sušené švestky společně se sušenými houbami. Druhý den houby vyndejte, opláchněte je pod tekoucí vodou, vložte do hrnce s vodou a přiveďte k varu. Sušené švestky také vyndejte z vody a nakrájejte je na malé kousky.
Všechny suroviny zpracujte
Nakrájené švestky si mezitím dejte do prázdné misky a pokračujte zpracováním dalších surovin. Nyní si bílé zelí nakrájejte nejlépe na proužky a kysané zelí na malé kousky. K ruce si vezměte další hrnec a do něj dejte bílé a kysané zelí. K nim přidejte 2 šálky vody, přikryjte hrnec pokličkou a nechte vařit asi 30 minut.
Jakmile se budou dva typy zelí vařit, vezměte si k ruce houby, které byste měli mít již uvařené, a vyndejte je z hrnce. Následně je nakrájejte na malé kousky a dejte je do další prázdné misky. Poté se pusťte do práce s jablky, která je potřeba nastrouhat do misky. Nyní byste měli mít připraveno několik misek se surovinami, ale nesmíte zapomínat na velmi důležité suroviny pro tento recept. Jedná se o maso a uzeniny, jež byste měli nakrájet na malé kousky a přidat do hrnec k vařícímu se zelí.
Vše smíchejte v hrnci
V hrnci se zelím byste nyní měli mít maso, uzeniny a postupně můžete začít přidávat i švestky a houby. Cibuli a česnek nakrájejte na malé kousky a dejte je na pánev s kouskem másla. Lehce je osmažte a až budete mít hotovo, přidejte vše do hrnce k zelí, houbám, švestkám a masu. Nezapomeňte také na koření a víno. Všechny suroviny vařte přibližně 2 hodiny. Po uplynutí této doby už stačí přidat pouze rajčata, rajčatový protlak a ještě 30 minut vařit.
Zdroj: Gotowanie