Podzim se vplížil mezi nás a s ním i vlezlé počasí, déšť a všudypřítomné viry, které nás tu a tam přemohou, přestože do sebe cpeme pravidelně vitamíny. Skolila i vás chřipka či nachlazení?
Pak určitě víte, jak dokáže člověku otrávit život. Zbavte se chřipky a nachlazení díky radám našich babiček – naštěstí to jde i jinak, než do sebe ládovat hrsti chemie.
Co na bolest hlavy?
Rýma, celková únava, malátnost, bolest hlavy a bušení ve spáncích. Bolest hlavy je velmi nepříjemným problémem, který chřipku a nachlazení doprovází. Zkuste bylinné chladivé obklady, pravidelně pijte dostatek tekutin a doplňujte vitamín B. Z bylinek vsaďte na mátu. Můžete vdechovat páru (uvolní nos), pít čaj a do spánků si vmasírujte hřebíčkový olej – pomůže to proti zmiňovaným bolestem hlavy.
Co na bolest v krku?
Na bolest v krku existuje mnoho babských rad. Jednou z nich je držet se doma v teple a kloktat vlažnou vodu se solí (má dezinfekční účinky). Vyzkoušet můžete i zábal z křenu, ale ten nepřikládejte přímo na pokožku. Výtečný je i strouhaný kořen zázvoru s citronem a medem. Tuto kačičku pojídejte během dne. Pomůže rovněž žvýkání kousku zázvoru. Dezinfikuje krk, tlumí bolest a má protizánětlivé účinky.
Co na horečku?
Jestliže vám vyskočí teplota, snažte se být v klidu. Ležte, odpočívejte a nepřetěžujte své tělo. Pokud je horečka vyšší, pak vyzkoušejte studené obklady kotníků a zápěstí. Pokud ani to nepomůže, dejte si vlažnou sprchu, případně si lehněte do vany s vlažnou vodou. Pijte dostatek tekutin ideálně čaj z černého bezu či lipového květu. Výtečným pomocníkem je i čaj z mateřídoušky s medem a citronem.
Co na kašel?
Kašel je velmi otravná záležitost a nejvíc člověk kašle patrně ve chvíli, kdy chce jít spát a krkem mu protékají hleny. I tady platí starý dobrý pitný režim, žvýkání kousku zázvoru, zábaly na krk. Jestliže vám nevadí cibule, vyrobte si z ní sirup – nasekejte ji na drobno a přidejte med. Nechte 15 minut odstát a přes utěrku nebo plátýnko vymačkejte. Zůstane vám slaďoučký sirup. Ten užívejte každé dvě hodiny jednu polévkovou lžíci. Výborný na kašel je i jitrocel nebo čaj z majoránky s medem.
Co na rýmu?
Neléčená rýma trvá 7 dní, léčená týden – takže jistě chápete, že toto období musíte nějak přestát. Jediné, co můžete pro sebe udělat, je ulevit svému nosu. Výtečné je pít a vdechovat páru z tympánového či majoránkového čaje. K zahození není ani máta nebo heřmánek.
Obrázek: pixabay.com