Po zdravých, hustých vlasech, které se přirozeně lesknou, touží nejedna žena. Některé genetické faktory se sice dají těžko ovlivnit, přesto se dá udělat mnohé, aby i vaše vlasy zářily zdravím.
Už jste někdy viděli někoho se zdravými a krásně lesklými vlasy a přemýšleli jste, jak o ně asi pečuje? Pravdou je, že cesta k takovým vlasům zahrnuje kombinaci správné výživy, vhodných postupů péče i zdravého životního stylu. Není to jen o výběru šamponu nebo kondicionéru, ale i o řadě dalších rozhodnutí, která budou mít v konečném důsledku vliv na to, jak vaše vlasy vypadají. Můžete jim pomoci, a výrazně tak přispět ke zlepšení jejich kvality i lesku, říká doktorka Cynthia Cobb.
Zdravá strava bohatá na vitamíny
Správně vyvážená strava hraje zásadní roli ve zdraví vlasů. Pokud tělu nedodáte dostatek výživných látek, jsou to právě vlasy, na nichž tělo bude šetřit a potřebná výživa se k nim už nedostane. Mezi klíčové živiny pro zdraví vlasů patří bílkoviny, vitamíny A, C, D, E a B, železo, zinek a omega-3 mastné kyseliny. Najdete je v potravinách, jako jsou vejce, bobuloviny, špenát, tučné ryby, avokádo, ořechy a semena.
Hydratace je základ
Stejně jako pokožka, potřebují i vlasy pečlivou hydrataci. Zatímco pokožku můžete zachránit vysoce hydratačním krémem, u vlasů musí hydratace pocházet zevnitř. Pití velkého množství vody se tak pozitivně odrazí na vzhledu vašich vlasů. Dehydratace totiž vede k suchým a matným vlasům a často je to jediná chyba, která se v péči o vlasy dělá. Pokud tedy víte, že pitný režim není vaší nejsilnější stránkou, zkuste to napravit a dostat se alespoň na 2 litry čisté vody denně.
Ochrana vlasů před nepříznivými vlivy
Environmentální faktory, jako je slunce, vítr a znečištění, mohou poškodit vaše vlasy. Ty pak mohou být matné a bez života. Chcete-li vlasy ochránit, noste čepici nebo šátek pokaždé, když jdete ven v nepříznivém počasí, nebo pokud hodně pálí slunce. Chlór v bazénech může vaše vlasy také poškodit. Po plavání si je proto vždy důkladně opláchněte, abyste z nich smyli veškerý chlór.
Omezte horké nástroje pro úpravu vlasů
Všechny nástroje pro úpravu vlasů, které na ně vyvíjí přílišné horko, byste měli omezit na minimum. Fény, kulmy a žehličky vám sice pomohou k docílení uhlazeného vzhledu, ale jejich nadměrné používání vlasy poškozuje. Jsou potom suché, matné a náchylné k lámání. Kdykoli je to možné, nechte vlasy uschnout na vzduchu, a když už je potřebujete použít, vždy nejprve naneste na vlasy přípravek pro tepelnou ochranu.
Správné produkty péče o vlasy
Vhodně zvolená vlasová péče může mít obrovský vliv na zdraví a lesk vašich vlasů. Vybírejte si bezsulfátové šampony a kondicionéry, protože sulfáty mohou vlasy zbavit jejich přirozených olejů, což vede k přesušování, ale i zvýšení matnosti. Používejte také vlasové masky a séra, jež dodávají vlasům vlhkost a lesk. Hledejte produkty s přírodními oleji, jako je arganový, jojobový nebo kokosový olej.
Časté mytí vlasů
Každodenní mytí vlasů je zbavuje přirozených olejů, což vede k suchým a matným vlasům. Pokud se nepohybujete ve skutečně prašném prostředí, pak většině typů vlasů postačí mytí 2–3× týdně. Mokré vlasy si také nikdy nekartáčujte, protože budou lámavé s tendencí ke třepení konečků. Po umytí si vlasy rozčešte hřebenem s širokými zuby a nechte je volně uschnout.
Zdroj: Haber, Healthline