Právo žen, svobodně se rozhodnout ohledně těhotenství, bylo po dlouhé době v americké společnosti znovu rozvířeno. K tomuto tématu se vyjádřila i řada slavných osobností.
Padesát let měly ženy v USA zaručené právo na interrupci. To se však změnilo v nedávné době, kdy Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí z roku 1973, které toto právo zakládalo. Došlo tedy k tomu, že o právu žen na potrat, rozhodují jednotlivé státy. V některých zůstalo právo na potrat stejné jako doposud. Především v jižních státech se však legislativa okamžitě změnila a potrat zde není povolen dokonce ani v případě znásilnění nebo incestu.
Potrat je traumatický proces
Vlastní příběh pak na Instagramu sdílela i Meadow Walkerová, dcera zesnulého herce Paula Walkera. Otevřeně přiznala, že sama podstoupila potrat. Dnes je modelce 23 let. Před dvěma lety, v době nastupující pandemie, otěhotněla. Velmi zvažovala své rozhodnutí. Nakonec si svobodně vybrala možnost předčasného ukončení těhotenství.
Nikdy se k tomuto rozhodnutí nestavěla lehkovážně a sama uvádí, že to pro ni byl traumatický proces, který nakonec dobře zvládla právě díky empatickým lékařům a sestrám. Pokud jsou však dnes potraty zakázané, řada žen bude muset situaci řešit mnohem nebezpečnější cestou. V konečném důsledku, tak potraty budou probíhat i nadále, pouze se zvýší riziko fyzického, ale i psychického poškození žen.
Lidé ji v komentářích podpořili
„Dnešek znamená obrovský krok dozadu v historii – hlubokou nespravedlnost vůči ženám ve Spojených státech,” zahajuje Meadow svůj příspěvek. Každá žena má podle ní mít právo nakládat se svým tělem jak chce. Ženy potřebují volbu a možnost rozhodovat o porodu samy. Celý náhled na situaci pak shrnula do jedné věty: „Zákaz potratů, nezabraňuje potratům, zabraňuje bezpečným potratům.”
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Její příspěvek byl přijat pozitivně a získal si širokou podporu sledujících. Lidé jí v komentářích děkovali za sdílení vlastního příběhu a nelehkého rozhodnutí, které musela učinit. Z reakcí lidí je patrné, že kontroverznost této změny v zákonech bude ještě dlouho rezonovat společností. Otázkou je, jak se k problematice postaví státy, které se zatím nerozhodli.
Je celkem možné, že se nic zásadního nezmění a na potrat si ženy ve Spojených státech budou muset zajet o pár kilometrů dál. Otázkou je, jestli to pak stojí za to, když konečným výsledkem je pouze posilování nenávisti ve společnosti. Opětovné upírání ženských práv, které se zdálo být již vyčerpaným tématem, se opět dostává na výsluní.
Zdroj: EW