Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, které mají velmi dlouhé kvetení. Aby se však podařilo vymámit z nich nádherné květy, musíte dodržet několik základních zásad pro pěstování.
Krásné orchideje jsou velmi vděčné a v zásadě nepříliš náročné krásné pokojové rostliny. Nemají nijak složité nároky na pěstování a s trochou správných rad a cviku se z vás stane přeborník, kterému tyto nádherné skvosty pokvetou klidně i celý rok. A na jaká pravidla si dát pozor?
Jak je stará vaše orchidej?
V obchodech se již většinou prodávají starší orchideje, které jsou květuschopné. Pokud však jde o výsledek vašeho vlastního množení, budete si muset na květ počkat zhruba 1,5 až 3 roky. Obecně dospělou rostlinou připravenou na kvetení poznáte podle toho, že má zhruba 5 až 8 plně vzrostlých velkých list. Faktem je, že příliš mladá rostlina nemusí mít po kvetení dostatek síly na obnovení a orchidej může zemřít, takže se nesnažte vyhnat do květu příliš malé rostlinky.
Nehýbejte s květináčem na stanovišti
Tato krásná květina nemá ráda ani drobné pohyby, takže jakmile pro ni najdete vhodné stanoviště, snažte se s ní nehýbat. Orchidej reaguje na polohu a postoj ke světlu. Pokud je tedy potřeba jiné uspořádání květináče, je nutné jej umístit na stejnou stranu jako zdroj světla, jak tomu bylo dříve.
Pravidelně kontrolujte kořeny
Jak je známo, kořeny orchidejí se aktivně účastní procesu fotosyntézy, proto je důležité zajistit, aby dostaly dostatek světla. Na kořeny se dívejte během přesazování a jednou za čas proveďte i preventivní kontrolu.
Pro lepší přehled o kvalitě a stavu kořenů je tak lepší místo keramických nádob použít průhledné plastové nádoby s velkým počtem odtokových otvorů. Nedoporučuje se brát nádoby s vlnitými stěnami pro výsadbu této květiny, protože její kořeny mají tendenci růst na nepravidelném povrchu. Ostré hrany a prvky mohou navíc poškodit kořenový systém, což poškodí celou rostlinu jako celek s mnohdy fatálními následky.
Dostatečné osvětlení
Orchideje jsou rostliny, které milují světlo. Aby se pustily do kvetení, potřebují zhruba 10 až 12 hodin světla. Pokud to v zimě není možné z přírodních podmínek, můžete tento nedostatek vyřešit formou vhodného umělého osvětlení.
Správné zalévání
Po vysušení půdy je nutné orchidej zalít. Zároveň si však hlídejte, aby nestála dlouhodobě ve vodě, protože to by mohlo vést k hnilobám. Jakmile se však orchidej pustí do kvetení, vyplatí se zálivku zmírnit a prodloužit interval běžného zalévání klidně až na jeden měsíc. Týká se to hlavně příměsi hnojiva, které by kvetení zbytečně urychlilo a tím pádem dříve ukončilo. Opatrně jednou za čas provádějte také rosení a opláchněte prach nahromaděný na velkých listech, který brání procesu fotosyntézy.
Zdroj: Gardeners