Máte pocit, že po několika pivech nebo sklenkách vína spíte jako dřevo? Nenechte se mýlit, opak je pravdou. Alkohol negativně ovlivňuje celé tělo včetně procesu spánku. Zatímco po alkoholické náloži trpí organismus dehydratací, není na tom lépe ani odpočinek.
Během spánku si vinou alkoholu totiž řádně neodpočinete, protože alkohol narušuje REM fázi spánku, spaní je tak mnohem mělčí s četnými probuzeními.
Alkohol škodí i v malých dávkách
Pro někoho je to asi překvapení, ale alkoholické nápoje negativně ovlivňují fungování těla už v malých dávkách. Nemusíte to doslova s pitím přehánět, přesto se dobře nevyspíte.
Alkoholické nápoje mají totiž vliv na fungování nervové soustavy, a právě jedním z nepříjemných následků konzumace alkoholu, je porucha spánku. Pokud se tedy domníváte, že sklenka před spaním pomůže usnout, je to pravda jen napůl.
Narušení fáze, ve které si tělo nejvíce odpočine
Mnozí totiž pijí alkohol ve večerních hodinách právě s cílem zbavit se myšlenek z celého dne a rychle usnout. Podle vědců je ale tento způsob usínání nejhorší možný, protože alkohol sice pomůže rychle usnout, ale samotnému tělu zamezí v odpočinku.
Mozek tak nebude mít možnost regenerace, ráno nebude připravený na další provoz. Probuzení bude mnohem obtížnější, navíc tělo unavené, protože alkohol narušil REM fázi spánku, ve které si tělo nejvíce odpočine.
Alkohol způsobuje dehydrataci organismu
Věděli jste, že jedna sklenka vína vede ke ztrátě 800 ml tekutin z těla? Je to 3krát více než tělo jedním alkoholickým nápojem přijme, i proto lékaři důrazně doporučují doplňování nealkoholických nápojů a vody při pití vína nebo jiných alkoholických nápojů.
Spánek je tak narušen dalším způsobem, dehydratací. Té se můžete zbavit pomocí minerálních vod nebo solené vody, rovnováhu lze také kompenzovat pomocí určitých druhů ovoce, mimo jiné kiwi, které vyrovná hladinu draslíku.