Výchova dětí je bezesporu ta nejnáročnější práce na světe a všechny povinnosti, které musíte plnit, ji ještě více ztěžují.
Vzpomenete si ještě, co vám na vašich rodičích vadilo nejvíce, když jste byli děti? Já jsem nesnášela zdánlivě neškodná sdělení své matky, které mi ale dokázaly zkazit náladu mnohem více, než by tomu bylo v případě výprasku. Dnes, když jsem sama mámou dvou dětí se i já občas přistihnu, že jim řeknu něco, co bych raději nikdy neměla vypustit z úst. Bohužel se všechen ten stres může někdy projevit způsobem, který nemáte v úmyslu – například tím, že taky svým dětem řeknete něco, co jste nechtěli.
Tohle svým dětem neříkejte
Pravděpodobně už ve vztahu ke svým dětem nepoužíváte staré fráze typu: „Počkej, až se tatínek vrátí z práce, ten ti jich nandá“. Existuje však mnohem méně očekávaných výrazů, kterým byste se měli raději vyhnout, jelikož mohou ublížit více, než si myslíte.
1. Ty jsi ale sobec
Všechny děti se mohou chovat sobecky, ale říkat jim, že jsou sobecké, jim může způsobit celoživotní trauma. Je důležité, aby si rodiče ujasnili, že jsou frustrováni tím, co jejich dítě udělalo, nikoli tím, jaký je člověk.
2. Kéž by ses nikdy nenarodil
Bez ohledu na to, jak moc jste svým dítětem frustrovaní, není nikdy přijatelné, abyste mu říkali, že si přejete, aby se nikdy nenarodilo. Když se cítíte natolik frustrovaní, že řeknete něco tak zraňujícího, prostě odejděte a buďte chvíli sami, dokud se neuklidníte.
3. Proč nemůžeš být víc jako tvůj bratr
Sourozenecká rivalita je další součástí dospívání v mnoha rodinách, ale pokud ji rodiče mezi svými dětmi aktivně podporují, je vždy destruktivní. Může to v dítěti vyvolat pocit, že je nějakým způsobem vadné.
4. Ty jsi ale idiot
Pokud nechcete trvale poškodit svůj vztah s dětmi, nikdy jim neříkejte, že jsou hloupé. Můžete to říct ve chvílích frustrace nebo hněvu, ale trauma, které tím způsobíte, může trvat roky. Může změnit základní přesvědčení dítěte o sobě samém negativním směrem.
5. Jsi pánem domu
I když to řeknete z legrace, může to dítě příliš zatížit, zvláště když se již potýká s nějakým stresem, například s rozvodem. Tato věta vyvíjí na dítě příliš velký tlak, aby plnilo roli, kterou ještě nemůže a ani by nemělo.
6. Co sis to se sebou udělal
I když se vám nemusí líbit její nová barva vlasů nebo náušnice, kterou si vzala, když začnete konverzaci takovou obviňující otázkou, okamžitě přerušíte komunikaci. Děti mohou věřit, že pokud nejsou dost dobré pro své rodiče, nebudou dost dobré pro nikoho.
7. Nechovej se jako dítě
Dospělost přichází ze zkušenosti – ne z toho, že svým dětem říkáte, že se chovají nedospěle. Říkat takové věci může být pro děti škodlivé, protože to znehodnocuje jejich pocity.
8. Přestaň zase brečet
Může je zmást, když uslyší, že to, co cítí, není správné, a také to může snížit pravděpodobnost, že vám v budoucnu budou chtít přijít říct, jak se cítí, pokud se budou s něčím potýkat.
9. Vůbec ti nevěřím
Pokud chcete, aby se vaše děti cítily dobře a otevřely se vám, bylo by dobré začít s přijetím, když se vám snaží něco říct. Pokud však tuto větu vyslovíte, začnete s nedůvěrou předpokládat, že vaše dítě lže, a to může vážně poškodit váš vztah. Místo toho ho požádejte, aby vám poskytl více podrobností o tom, co se stalo, což může přispět k produktivnímu rozhovoru.
10. Není se čeho bát
Každý máme své vlastní obavy a strachy a říkat dětem, že se nemají čeho bát, není pravda. Touto větou nejenže odmítáte jejich pocity, ale dáváte jim najevo, že je něco špatně.
Zdroj: Parents