Slova podpory jsou v některých těžkých fázích života velmi důležitá, zvlášť od člověka, na kterém vám záleží a tím dá najevo, že stojí na vaší straně a máte jeho plnou podporu.
Říkat taková slova ale není pro každého jednoduché. Jak omylem nevyslovit něco, co by toho druhého mohlo ranit? Jak ho přesvědčit, že jste se do jeho situace opravdu vcítili a víte, jak na tom je? Pokud opravdu chcete přítele potěšit nebo rozveselit, musíte se vyhnout určitým frázím, které nejsou vhodné.
Zapomeňte na spojení „buď trpělivý“
Není potřeba přítele ujišťovat, že už se nikdy nestane, nebo aby se stáhl k sobě. Dalšími chybami je říct partnerovi o vaše problémech a požádat ho, aby si představit ještě těžší situaci, která by se mohla v reálném životě stát. Jediná z těchto frází znehodnocuje zkušenosti vašeho přítele. Na druhou stranu tím dáváte najevo, že by s vaší podporou neměl počítat, ale zatnout zuby, potíže překonat a přestat si stěžovat.
Efektivnější jsou jednoduché techniky jako být blízko, chytit ho za ruku, dát mu ruku na rameno, pevně ho obejmout. Pro některé to může být velmi náročné a není potřeba mluvit, ale jen poslouchat. Je to mnohem lepší než zahájit prázdnou a nesmyslnou konverzaci o něčem, co daného člověka vůbec v tu chvíli nezajímá. Nejlepší je nechat protějšek postěžovat si, co ho trápí a klidně ho nechat vyplakat.
Skutečná pomoc není o nic horší než slova podpory. Můžete se s partnerem podělit o povinnosti, které má doma, poskytnout mu finanční podporu nebo vyřešit nějaký jeho problém. Můžete ho pozvat na zajímavou dovolenou do zahraničí nebo někam vycestovat společně. Zbavíte ho negativních myšlenek a zaměří se na pozitivní a zábavnější věci.
Jaká slova mohou smutnou nebo nešťastnou osobu rozveselit?
Je vhodné poděkovat za to, že s vámi mluví o svých problémech a zkušenostech. Dejte mu najevo, že jeho city jsou pro vás důležité, protože s ním budete sdílet všechno, špatné i dobré události. Jeho poctivost je dar, za který není hanba říct slovo „děkuji“.
Pokud máte za sebou podobnou zkušenost, jako váš přítel, klidně mu o ní vyprávějte. Nezapomeňte říct, že plně rozumíte tomu, jak se nyní musí cítit, protože máte podobné zkušenosti, které jsou negativní. Promluvte si také o tom, jak problémy vyřešit. Pokud jste ale podobné situace nezažili, nemusíte se bát to přiznat. Řekněte, že nemůžete vědět, jak se přítel cítí, ale chcete se s ním o všechny těžkosti podělit.
Nezapomeňte se také zeptat, jestli přítel nepotřebuje pomoc. Je možné, že pozitivně ovlivníte další sled událostí. Některá slova dokážou druhého člověka uklidnit. Můžete říct, že je vám to opravdu líto nebo že to nebylo fér. Taková slova uklidní a přítel pochopí, že o něj máte starost. Pokuste se najít důvod k tomu, aby se zase usmíval. Zeptejte se ho, co by mu udělalo radost a zařiďte, aby se tak opravdu stalo.