Mnoho odborníků se zabývá různými otázkami kolem očkování vakcínami proti koronavirovému onemocnění covid-19. Zjistěte, zda je opravdu tak bezpečné, jak se o něm říká.
Očkování vakcínami proti nemoci covid-19 je již v plném proudu. Přináší to mnoho pocitů, které u mnohých mohou být smíšené. Na jednu stranu je to obrovská úleva a naděje, že se již brzy vrátíme do normálního života. Na druhou stranu se jedná o nové vakcíny a u mnoha lidí nastávají otázky, zda je opravdu tak bezpečná a účinná, jak se o ní říká. Odborníci z NewYork-Presbyterian řeší tyto společné obavy týkající se nových vakcín Moderna a Pfizer-BioNTech covid-19 a vysvětlují, proč jsou bezpečné.
Můžu díky vakcíně onemocnět koronavirem?
Onemocnět koronavirem díky podání vakcíny je nemožné. Vakcína neumí tuto nemoc vyvolat, nemusíte mít tedy žádný strach, že by se u Vás rozjela nemoc v důsledku očkování.
Všechny vakcíny jsou navržené tak, aby naučili tělo rozpoznat koronavirus. Imunitní systém se tak nejen naučí nemoc rozpoznat, ale také s ní bojovat. V důsledku toho, že se s ním tělo učí bojovat, se u Vás může objevit horečka nebo bolest hlavy, ale koronavirové onemocnění ne. Pokud se u Vás tyto příznaky objeví, znamená to, že si tělo buduje ochranu proti viru.
Je rychle vyvinutá vakcína opravdu bezpečná?
Je sice pravdou, že vakcína byla vyvinuta za menší časový interval, než je jeden rok. Nesmíme ale zapomínat ani na to, že vakcína byla vyvinuta technologiemi, které se vyvíjeli celá dlouhá léta. Vědci měli možnost využít svých znalostí a získaných poznatků z minulých koronavirových typů onemocnění, které se na planetě objevily. Proto bylo možné vyvinout opravdu bezpečnou vakcínu tak rychle.
Je vakcína vhodná i pro těhotné ženy?
Jednoznačná odpověď zní ano. I těhotné ženy mohou požádat o podání této vakcíny. Je pro ně bezpečná a nijak neohrožuje vývoj plodu v děloze matky. Druhý úhel pohledu však ale zase udává, že existují údaje o tom, že těhotné ženy, které dostanou vakcínu, více končí na jednotkách intenzivní péče. Proto se doporučuje poradit se se svým gynekologem, vše po konzultaci zvážit a dát na jeho rady.
Měl bych být očkován i po prodělání této nemoci?
Právě proto, že je možné dostat tuto nemoc opakovaně, by se měli naočkovat všichni bez rozdílu, tedy i ti, co již nemoc prodělali. Pokud jste již onemocnění prodělali, tělo si vytvořilo své vlastní protilátky z prodělané nemoci, kterým se říká přírodní imunita. Nemáme ale informace o tom, jak dlouho protilátky v těle po prodělání nemoci zůstanou, nelze to vyčíslit, protože záleží na konkrétním člověku a nemusí trvat příliš dlouho. To jsou všechno důvody k tomu, aby se nechali naočkovat i ti, kteří již touto nemocí prošli. Ochráníte se tak před dalším proděláváním této nemoci.
Zdroj: Dr. Kristen Marks, HealthMatters