Sociální sítě jsou něco, bez čeho už se málokterý člověk dnes obejde. Moc se ale nemluví o tom, jaké negativní dopady mohou mít na váš vztah a jak tomu zabránit.
Svět sociálních sítí má rozhodně co nabídnout, je jednoduché se z něj dozvědět zprávy a události mezi prvními, poznáváte nové lidi a mnohokrát vám tam mohou poradit s různými problémy. Je ovšem velice tenká hranice mezi tím, kdy jsou sociální sítě přínosné a kdy naopak život začínají komplikovat a ztěžovat. Při nadměrném používání se katastrofickým dopadům nelze vyhnout.
Jakým způsobem sociální sítě ovlivňují dnešní vztahy
Sociální sítě, jako jsou Facebook, Instagram nebo Twitter, jsou úzce spojeny s životy lidí. Ti tam tráví velké časové úseky, nahrávají fotky ze svého každodenního života, píšou příspěvky, označují ostatní. V takové míře už to ovlivňuje i jejich vztahy v „realitě“. Často u nich dochází k depresi nebo psychickému neklidu, jelikož se o jejich vztahu na sítích mluví. Ne méně obvyklé také je, když si jeden z páru vytvoří závislost na nějaké síti.
Jeden případ mluvící za všechny byl muž, který byl závislý na aplikaci WhatsApp. Neustále si potřeboval s někým psát v takzvaných „chatovacích skupinách“, kterých měl opravdu mnoho. Došlo to až do takové míry, že mu to začalo zasahovat do manželství a jeho vztahu s dětmi. Je tedy jasné, že sociální média opravdu ničí vztahy, ale bylo by nespravedlivé to svádět na ně. Jelikož ona sama o sobě nikoho nenutí zanedbávat své okolí, to jen lidé si neumí nastavit zdravé hranice.
Sociální sítě snadno narušují důvěru ve vztahu
Jedním z dalších častých problémů je rozhodně žárlivost a nutkání mít ve vztahu kontrolu. Tyto dva aspekty se díky sociálním sítím zhoršují. Například muž vidí, kolik má jeho druhá polovička na fotce „to se mi líbí“, jaké přátele má a kolik z nich je mužského pohlaví. A jelikož je žárlivost přirozenou lidskou vlastností, tak ho to nenechává klidným a může začít od své ženy vyžadovat přístup do jejího soukromí. To samé může platit i naopak, nehledě na pohlaví.
Je to ovšem zásadní chybou, jelikož ve vztahu by měla být přirozená důvěra. Ta se postupem času může začít vytrácet a to hlavně v momentech, kdy jeden nebo oba z partnerů začnou přehnaně sledovat aktivitu toho druhého a za vším si domýšlet lži a nevěry. Naopak to může fungovat i tak, že se jeden z partnerů začne stávat paranoidním. Lidé si musí více uvědomit, do čeho jdou, když si sociální sítě začnou zakládat.
Zdroj: Bonobology