Trable spojené s usínáním a nočním spánkem patří k běžným kojeneckým a batolecím problémům. Někteří rodiče jsou důslední, ale jsou i tací, kteří pláči a křiku podlehnou. Důvodů, proč děťátko nemůže spát je spousty. Od hladu, koliky, nervozity přenášené z rodiče na dítě, až po nemoc nebo prořezávání zoubků. U malinkých dětí většinou záleží na intuici a všímavosti maminky. Pokud je děťátko přebalené, nakrmené a nejeví známky bolesti – nemoci, tak vás prostě jen zkouší a vynucuje si pozornost. To ovšem záhy poznáte a je vhodné s tím pracovat už od malinka.
Prodlužujte intervaly
Některé děti potřebují pomazlit a cítit vaší lásku více, než jiné. Proto bývá tento krok poměrně složitý na to usoudit, co ano a co už nikoliv. Jestliže děťátko křičí vždy, když se od něj vzdálíte, nechte jej chvíli čekat. Běžte k němu a uklidněte ho, dejte pusu, pohlaďte a odejděte. Větší děti, které se již v postýlce staví, budou vyžadovat pravděpodobně více pozornosti. Nesnažte se na něj moc mluvit a buďte laskaví, ale důslední. Rozhodně dítěti nehrozte, nevytahujte ho z postýlky. Postup opakujte tak dlouho, dokud se intervaly nebudou prodlužovat. Začněte na 5 minutách, když bude dítě v pořádku, další kontrolu proveďte za 10 minut a nechte ho tak. Postupně interval zvyšte na 15 minut. Uplakanějším dětem to může trvat tři až čtyři dny. Proto si na toto cvičení vyhraďte raději víkend.
Nastolte pravidelný režim
Ve věku tří let už by dítě mělo pochopit, že si na vás jen tak nepřijde a nemělo by vás tyranizovat. Jestliže se rozhodnete dítěti ustupovat, neskončí to pouze u spánku, ale vždy si nějakým způsobem vynutí to, co chce. Což rozhodně není správně. Děti milují pravidelný režim, a pokud ho budete dodržovat, postupně se naučí i správnému usínání. U malých dětí jsou i běžné noční můry. Ty se objevují někdy kolem roku a půl až tří let. Ty mohou spustit televizní programy, nevhodná pohádka či příhoda, která dítě vyděsila. Některá batolata mohou být úzkostnější než jiná. Jestliže se noční buzení, kdy je dítě vystrašené, opakuje, nepodnikejte před spánkem divoké hry a nepouštějte nahlas televizor či hudbu. Snažte se dítě uklidnit a navodit příjemnou atmosféru.
Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/FreeDigitalPhotos.net
KOREKCE: Nikol Sotolářová