Horké letní počasí a zvýšené vylučování potu jsou některé z příčin těchto nepříjemných potíží. Přečtěte si, co můžete udělat pro jejich zlepšení.
Zánětlivým pupínkům na kůži sice pro zjednodušení většinou říkáme akné, ale ve skutečnosti se o akné nejedná. Jak upřesnila Dr. Shereene Idriss, certifikovaná dermatoložka se sídlem v New Yorku, je to zánět vlasových folikulů způsobený třením pokožky o sebe, nebo o tkaninu oblečení. Někdy je příčinou nedostatečná hygiena a zvýšené pocení. Někdy je na vině nevhodné a příliš těsné oblečení. A někdo má zkrátka smůlu a má k podobným onemocněním genetické predispozice.
Můžete si pomoci i sami
V bitvě proti tomuto nepříjemnému zánětlivému onemocnění kůže je naprosto nezbytné postižené partie alespoň jednou denně umýt antibakteriálním mýdlem a osprchovat je čistou vodou. Pokud to zvládnete víckrát za den, tím lepších výsledků dosáhnete. Po důkladné očistě vždy kůži utřete dosucha. Pokuste se vynechat všechny umělé materiály spodního prádla. Minimálně po dobu trvání potíží noste jen volné kalhotky z prodyšné bavlny.
Lidé, kteří dobře snáší solária, mohou vyzkoušet kratší dobu záření i na zánět. Návštěva solária totiž mírně vysušuje, což může být ku prospěchu věci. Pozitivní vliv mají zpravidla kosmetické a čisticí přípravky pro problematickou a aknózní pleť. Prospěšné je často i použití obyčejného dětského zásypu. Nenoste těsné oblečení. Zapomeňte na upnuté džíny a volte raději sukně, nebo alespoň volnější a prodyšnější kalhoty.
Výživa hraje obrovskou roli
Žádný organismus se neubrání infekci v případě, že nemá dostatek vitamínů, minerálů a všech stopových prvků, které potřebuje. Myslete tedy na správnou skladbu potravy. Různé tabletky, šumivé nápoje a potravinové doplňky totiž rozhodně nestačí. Klíčový je dostatečný a pravidelný přísun různých druhů zeleniny i ovoce, kvalitních bílkovin, komplexních sacharidů a také pro tělo nezbytných zdravých tuků. Různými záněty kůže trpí často lidé podvyživení a je úplně jedno, že jsou třeba i obézní.
Někdy je potřeba i zásah lékaře
Pokud v horizontu týdne či dvou nedojde ke zlepšení pomocí předchozích opatření, nezbývá nic jiného, než zásah profesionálů. K lékaři by vás v každém případě mělo dovést zhoršení vašeho stavu. Při velké bolestivosti, nebo dokonce zvýšené teplotě vyhledejte lékařskou pomoc co nejrychleji, může to značit počínající sepsi organismu, a ta už většinou vyžaduje užívání antibiotik. Lékař vyčistí jednotlivé záněty a předepíše účinnou léčbu.
Zdroj: Healthline