O účincích jednotlivých kovů na lidské zdraví se debatuje již od starověkého Egypta a Řecka. Zatímco o mědi se říká, že potlačuje bolesti spojené s artritidou, magnet údajně napomáhá proudění energie v těle a rovněž zmírňuje fyzickou bolest.
Pro zlato a stříbro je prý typické, že stimulují samo ozdravovací procesy v těle a titan stabilizuje energetické toky v těle. Proto si údajně baseballoví hráči v minulosti tak oblíbili titanové řetízky v barvách svého týmu, což je v tomto druhu sportu dodnes charakteristickým znakem.
Pozitivní účinky šperků
Na druhou stranu nikdo dostatečně vědecky neprozkoumal, zda mají například stříbrné šperky skutečně takové ozdravné účinky na lidské tělo, nebo se jedná spíše o marketingový tah jednotlivých šperkařských společností. Existují však vědecké studie, které dokazují minimálně pozitivní placebo efekt ve vztahu kovů a lidského zdraví, což může být v některých případech dostačující. Právě pro sportovce je totiž mnohdy důležitější dostatek sebedůvěry a psychická odolnost, než samotná fyzička. Navíc u stříbrného náramku nebo zlatého prstenu se sportovci nemusíte obávat problémů s dopingem, jako je tomu v případě podpůrných drinků nebo vitaminů.
Módní trend nebo talisman pro štěstí
Jenže proč vlastně tolik lidí utrácí nemalé peníze do různých kovových ozdob, platinových prstenů a jiných šperků, přestože se jedná v podstatě o pouhé talismany? Jak ukázaly průzkumy psychologů, jde právě o onen pocit, že má člověk u sebe talisman, u kterého věří, že mu přináší štěstí. Takový pocit poté dokáže spustit v těle mechanismu, které mohou skutečně do určité míry potlačit bolest, zlepšit stav nemocného nebo podpořit výkony jedince. A pak také nezapomeňme na módní trendy, které dnes u šperků stojí jednoznačně v popředí.
Vraťme se však ještě k některým typům kovů, u kterých byly účinky na lidské tělo skutečně pozorovány, ať už se jednalo o efekty pozitivní nebo negativní. Jedním z nich je měď, která se v stopovém množství přirozeně vyskytuje v našem těle a je důležitá nejen pro nervový a kardiovaskulární systém, ale také pro celou kosterní stavbu těla. Na druhou stranu podle některých vědců může právě přemíra mědi, která může vzniknout i kontaktem mědi s pokožkou těla, způsobovat artritické problémy. Výzkum tohoto rčení je však na poli vědy teprve v plenkách a na skutečné závěry si teprve musíme počkat.
Jak si na tom stojí titan
Titan je naopak pro své skvělé vlastnosti k tělu a také fyzikální klady v podobě lehké váhy a stálosti používán i v lékařství. Jeho účinky byly objeveny teprve v 80. letech a své místo si našel nejen v lékařství a šperkařství, ale přidává se i do některých typů tkanin určených na sport, neboť pomáhá regulovat toky energie v těle.
V lékařství bylo ještě před objevem antibiotik používané stříbro, které pro své antibakteriální účinky mělo pozitivní výsledky při léčbě střevních chorob a tropických horeček. Nadále nachází stříbro uplatnění například při léčbě popálenin. Na druhou stranu částice koloidního stříbra, které se přidává například do potravinových doplňků na hubnutí, mohou způsobit vážné zdravotní potíže a viditelně zbarvit celou pokožku těla do šedavého odstínu. Mimo jiné aféry spojené s těmito výživovými doplňky v minulých letech vzbudily také větší zájem veřejnosti o otázku složení těchto mnohdy až zázračných výživových doplňků.
Všemi oblíbené zlato
Opomenout nesmíme ani zlato, které si nesmírně vážili například starověcí Egypťané, neboť věřili, že jim zaručí nesmrtelnost. Je pravda, že sice zlato bylo od 18. století používáno lékaři na léčbu autoimunitních onemocnění jakým je třeba lupénka, na druhou stranu injekce s obsahem částic zlata přinášely pacientům nejenom zlepšení příznaků nemoci, ale také způsobovaly jiné zdravotní komplikace, proto se od nich postupně upustilo.
Jak je tedy zřejmé, oblast účinků kovů na naše těla je trochu zahalena tajemstvím a zkušenosti z minulosti postupně vedly člověka k tomu, že upustil od užívání těchto vnitřně a spíše se dnes soustředíme na kovy jako zdroj krásy a elegance. Proto je dnes jejich hlavní význam ve šperkařství. Ostatně vaší milované osobě udělají zajisté větší radost zásnubní prsten z bílého zlata nebo krásné stříbrné náušnice, než nějaký doplněk stravy.