Cukrovka může mít negativní vliv na hladinu cholesterolu v krvi člověka. Avšak při správné péči, zdravé stravě a fyzické aktivitě může člověk hladinu cholesterolu snížit do přijatelné míry.
Podle American Health Association může cukrovka způsobit stav zvaný jako diabetická dislipidémie. To znamená, že v krvi pacienta je nízká hladina „zdravého“ cholesterolu HDL a zvýšená hladina „špatného“ cholesterolu LDL, stejně jako triglyceridů. Když se hladina cholesterolu zvyšuje, může to způsobit plaky, které zužují nebo blokují krevní cévy. Výsledkem je zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění nebo cévních mozkových příhod.
Cholesterol odhalí krevní testy
Podle studií mohou mít lidé s diabetem zvýšené riziko srdečních onemocnění i při kontrolované hladině glukózy v krvi. Hladina cholesterolu se měří pomocí krevního testu. Každý, kdo má více než dvacet let, by měl takový test podstoupit alespoň jednou za šest let. Lidé s vyšším rizikem srdečních onemocnění nebo cukrovky by se měli kontrolovat ještě častěji.
Ke kontrole cholesterolu je třeba odebrat vzorek krve a poté ho analyzovat. Pokud hladina cholesterolu není v normě, lékař s pacientem prodiskutuje strategie potřebné k vyrovnání. Jako zdravá hladina cholesterolu se definuje 125–200 miligramů na decilitr, přičemž špatného cholesterolu by mělo být méně než 100 miligramů na decilitr a dobrého 40 a více miligramů u mužů, 50 a více miligramů u žen.
Strava hraje zásadní roli
Při kontrole cholesterolu hraje důležitou roli strava. Měla by být bohatá na vlákninu, ovoce, zeleninu, ořechy a celozrnné výrobky. Naopak by se v ní nemělo objevovat přílišné množství nasycených tuků. Mezi potraviny, které pomáhají hladinu cholesterolu snižovat, se řadí avokádo, oves, lněné semínko, sója, kysané zelí, ostružiny, losos, nízkotučné mléčné výrobky, fazole a potraviny s vyšším obsahem nenasycených mastných tuků, například olivový olej.
Fyzická aktivita je také důležitá
Na druhou stranu by se měly osoby s cukrovkou snažící se snížit hladinu cholesterolu vyhýbat přidanému cukru a soli. Příjem cholesterolu ze stravy by neměl překročit 200 miligramů denně. Zásadní je i cvičení, nejlépe několikrát týdně. Stačí i půlhodinová procházka svižnější chůzí nebo plavání. Důležité je najít aktivitu, která bude pro člověka přiměřeně namáhavá a zároveň ho bude bavit natolik, aby ji dokázal provozovat většinu dní v týdnu. Fyzická aktivita zvyšuje hladinu HDL cholesterolu a snižuje hladinu LDL cholesterolu.
Aby se snížila pravděpodobnost srdečních onemocnění, doporučuje se přestat kouřit a monitorovat hladinu cukru, cholesterolu a krevní tlak. Dále se doporučuje výrazně omezit nebo úplně vynechat alkohol. Cukrovka často zvyšuje hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi, proto by zejména diabetici měli dbát na zdravý životní styl, vyváženou stravu bohatou na vlákninu a dostatečnou fyzickou aktivitu.
Zdroj: Healthline