Víte, jak se správně chránit před koronaviry? Postupujte podle jednoduchých opatření a snížíte tím šanci nakažení COVID-19 na minimum. Pandemie je součástí našich životů již téměř rok. V březnu 2020 se naše životy úplně změnily, zavřely se obchody, školy a nemohli jsme ven téměř ani na krok. I dnes je ale důležité se dobře chránit.
COVID-19 se může šířit i vzdušným přenosem
Některé infekce se mohou šířit vystavením viru v malých kapičkách, které mohou ve vzduchu zůstat až několik hodin. Tyto viry jsou poté schopné infikovat lidi. Nakonec je také možné, že se koronavirus může šířit přes povrchy, ale je to méně pravděpodobné.
Měli byste si procvičit sociální distancování. Na veřejných místech byste se od lidí měli držet alespoň dva metry. Taková vzdálenost pomůže vyhnout se kontaktu s kapičkami dýchacích cest. Venkovní prostředí navíc snižuje riziko expozice. Mezi ohniska, která byla ve venkovním prostředí, patřilo minimum z těch celkových.
Trávit čas venku není zakázané. Vybírejte ale místa, kde se nevyskytuje mnoho lidí a můžete se bezpečně pohybovat. Základním pravidlem je dodržování hygieny, je tedy potřeba si často mýt ruce, nejlépe mýdlem. Důležité je umýt se:
- před jídlem nebo jeho přípravou
- než se dotknete tváře
- po použití toalety
- po opuštění veřejného místa
- po manipulaci s rouškou nebo respirátorem
Také na mytí rukou myslete, pokud budete přebalovat miminko, nebo při péči o někoho nemocného. Pokud nemáte po ruce mýdlo a vodu, použijte dezinfekční prostředek na ruce, který obsahuje alespoň 60 % alkoholu. Nemytýma rukama se nikdy nedotýkejte očí, nosu nebo úst.
Jak si správně umýt ruce najdete na každém roku
Kromě rukou je nutné pravidelně mýt také povrchy, kterých se dotýkáme nejčastěji. Zahrnuje to stoly, kliky, vypínače světel, madla, telefony nebo klávesnice. Zapomenout nesmíme ani na toalety nebo kuchyňské dřezy.
Na veřejných místech a nejen zde používejte roušky nebo respirátory. Další možností je nosit ochranný štít. Některé studie prokázaly, že jedinci s novým koronavirem mohou být asymptomatičtí. Roušky a ostatní ochranné prostředky jsou navržené tak, aby poskytovaly bariéru mezi dýchacími cestami a vnějším světem.
Nošením roušky snížíte riziko toho, že nemoc dostanete nebo ji rozšíříte dál. Dále byste měli omezit cestování nejen po zemi, ale také do těch ostatních, pokud to není nezbytně nutné. Zůstat doma je pořád nejlepší způsob, jak ochránit nejen sebe, ale také ostatní. Pokud cestovat musíte, nechte se očkovat nebo se prokažte negativním testem. Mezi příznaky koronaviru patří takové, které jsou typické pro chřipku:
- horečka nebo zimnice
- kašel
- dušnost nebo potíže s dýcháním
- bolesti hlavy
- ztráta chuti nebo čichu
- nevolnost nebo zvracení
Pandemie se aktuálně kryje s chřipkovou sezonou, takže bude složité rozpoznat, o jaký druh nemoci se jedná. Jestli si myslíte, že jste mohli být v kontaktu s někým, kdo je koronavirem nakažený, zavolejte si do ordinace svého lékaře, který doporučí další postup. Vyvarujte se kontaktu s ostatními a noste na obličeji roušku.
Nezapomínejte na své přátele nebo příbuzné
Důležitá je také podpora našich příbuzných a přátel, kteří se nemohou dostat ke svým rodinám nebo přátelům. Jestliže máte příbuzné v nemocnici, je někdy těžko se za nimi jít podívat. Bez negativního testu vás do některých ani nepustí. Prioritou všech by mělo být chránit nejen své pacienty, ale také zdravotnický personál.
Po několika měsících, kdy jsou v kontaktu s nemocnými lidmi, už mohou sami lehce rozpoznat, který pacient trpí koronavirem a který má „obyčejnou“ chřipku. Někteří pacienti ale mohou mít lehký průběh, jsou propuštěni do domácího léčení, ale mohou se vrátit s jistými komplikacemi až po několika měsících, když už koronavirus nemají.