Možná jste si naprosto jisti, že své rostliny zaléváte správným způsobem, ve správném množství a intervalech, přesto jsou však neustále suché a neprosperující. Viníka hledejte ve složení půdy. Nejde o nedostatek živin, ale o nedostatek mikroskopických pórů, které zadržují vodu.
Otázkou tedy není, zda zaléváte správně, nebo ne, ale zda znáte složení půdy na vaší zahradě. Může si vaše půda udržet vlhkost, kterou dostává? Pokud si kladete tyto otázky:
- Proč moje rostliny vypadají podvyživeně?
- Jaké faktory ovlivňují zadržování vody v půdě?
- Jak se zvýšit zadržování vody v půdě?
Pak čtěte dál! Tento článek vám poskytne několik nápadů a odpovědí, aby na vašem pozemku zůstávalo ideální množství zadržené vody.
Jak přesně funguje zadržování vody v půdě?
Všechny typy půdy mají schopnost absorbovat a zadržovat určité množství vody. Když zaléváte své rostliny, část vlhkosti končí v podzemních vodních cestách, kam je odváděna gravitací. To, co zbude, bude absorbováno zemí, některými organismy, které tam žijí, a vašimi rostlinami.
Některé typy půdy zadržují vodu lépe než jiné kvůli velikosti částic, kterými jsou tvořeny. Například jíl je tvořen velmi malými částicemi, které jsou umístěny velmi blízko u sebe, což z ní činí půdu s nejlepší schopností zadržovat vodu.
Faktory ovlivňující schopnost půdy zadržovat vodu
Než se naučíte, jak zlepšit zadržování vlhkosti v půdě, musíte pochopit všechny zde uvedené faktory.
- Struktura: zadržování vody je lepší, když je struktura půdy poréznější.
- Textura: jemná struktura znamená, že máme větší povrchovou plochu, která zlepšuje zadržování vody v půdě.
- Hustota půdy: je-li půda příliš hustá, nedokáže pojmout mnoho vody.
- Podnebí: konkrétně je důležitá místní teplota, protože čím je vyšší, tím rychleji se ze země odpařuje voda.
- Hloubka půdy: má vliv na schopnost zadržovat vlhkost a plyny.
- Slanost: i když si půda dobře udržuje vlhkost, pokud obsahuje příliš mnoho soli, pěstování bude obtížné.
Jak zvýšit zadržování vody v půdě a omezit její odpařování
Existuje několik účinných technik, jak omezit odpařování vody z půdy a optimalizovat její zadržování. U rostlin, které mají rády kyselou půdu, můžete použít rašelinu.
Pokud máte co do činění s těžším typem půdy, musíte být při přidávání rašeliny obzvláště opatrní. Pokud použijete více organického produktu, může vaše půda zadržovat příliš velké množství vody. A víte, co znamená příliš mnoho vody, že? Přesně tak, utopené rostliny.
Pokud vaše původní půda není nijak zvlášť kvalitní, můžete ji smíchat s kompostem na bázi dřeva. Doporučený poměr je kolem 30-35 % kompostu do 70-65 % půdy. Nezapomeňte je dobře promíchat. Skvělý je také mulč. V podstatě jde o to, zachytit vlhkost v půdě několika centimetry organické hmoty na jejím povrchu. Výhodou je, že mulč zabrání růstu většiny plevelů a půda postupem času získá další živiny z rozpadajícího se materiálu.
Zbavte se zbytečných plevelů a sázejte blízko u sebe
Není žádným překvapením, že po odstranění přebytečných rostlin bude k dispozici více vody pro růst těch, o které opravdu stojíte. Plevel vás připravuje nejev o vodu, ale také o živiny.
Dalším dobrým způsobem, jak zamezit odpařování, je pěstovat spřátelené rostliny blízko sebe. Pokud chcete pěstovat květiny, nezapomeňte je zasadit do malých shluků. Ať už pěstujete dekorativní rostliny nebo zeleninu, uspořádáním do skupin vytvoříte více stínu a ochráníte je před větrem.
Pomůže také přírodní mulčování. Místo toho, abyste trávu po sekání trávníku sbírali a vyhodili, ji můžete nechat na zemi. Vrátí půdě vlhkost, do vaší zahrady přidají trochu dusíku, a navíc si ušetříte práci se sběrem a likvidací zahradního odpadu.