Moderní prací prostředky umožňují pravidelné praní při nízkých teplotách. Ovšem kvůli vašemu zdraví byste měli jednou za měsíc prát na 90 °C.
V posledních několika letech převládá trend, který popularizuje praní při nízkých teplotách. Není výjimkou, že obaly pracích prostředků, popřípadě reklamy v médiích, hlásají 100% účinnost daného přípravku při praní na nízké teploty, tedy již od 30 °C. Tímto postupem sice nějakou korunu ušetříte, avšak dlouhodobé praní při nízkých teplotách není dobré ani pro vaše zdraví, ani pro vaši pračku. Zjistěte proč a napříště se toho vyvarujte.
Je praní na nízké teploty opravdu výhodné?
Praním při nízkých teplotách získáte celou řadu benefitů. Jednak ušetříte za energie a jednak vám oblečení vydrží déle. Nízké teploty jsou totiž k oblečení šetrnější a nemají takový destruktivní vliv na jednotlivá textilní vlákna jako vysoké teploty. Za použití kvalitních přípravků dosáhnete i odstranění odolných skvrn. Avšak to je jen jedna strana mince. Nízké teploty totiž nikdy nebudou schopné zničit všechny bakterie přítomné v prádle.
Podle nejrůznějších výzkumů obsahuje každý nošený kus oblečení až jeden milion nejrůznějších bakterií. Praním na 30 °C jich ale odstraníte pouhých 6 %. Stejně jako není vaše oblečení dokonale čisté, zanáší se i vaše pračka. V té zůstávají zbytky pracích prostředků a nezlikvidované mikroorganismy. Pračka tak začne rychleji zapáchat a odolné nečistoty ji mohou rychleji ucpat, čímž se zkracuje její celková životnost.
Plísní a zápachu se snadno zbavíte
Ovšem i tato situace, stejně jako většina problémů, má určité řešení. Pro to, abyste zlikvidovali všechny nechtěné mikroorganismy, které v pračce při praní na nízké teploty zůstávají, stačí prát jednou až dvakrát měsíčně na 90 °C. Nejlepších výsledků dosáhnete, spustíte-li tento prací program při prázdné pračce. Pomůže vám odstranit nečistoty usazené v bubnu pračky a s tím spojený nepříjemný zápach.
Máte-li problém s nečistotami, které zůstávají za gumovým okrajem bubnu, vyzkoušejte triviální řešení. Smíchejte tři litry studené vody s ¼ sklenice citronové šťávy (asi 60 mililitrů) a 1 šálkem peroxidu vodíku (250 mililitrů). Do namíchaného roztoku namočte čistý hadřík, kterým následně gumu očistěte. Potřebujete-li menší množství, samozřejmě si ho můžete jednoduše upravit.
Zdroj: Goodhousekeeping