Jitrocel bývá často mylně považován za plevel. Většina „plevelů“ má však mnoho využití pro člověka a divokou zvěř a hraje klíčovou roli v přírodním cyklu. Slovo plevel ve skutečnosti znamená jen nechtěnou rostlinu. Jitrocel je bylinná trvalka, nejvíce roste na jaře a v létě, přičemž jeho kvetení probíhá od začátku léta do začátku podzimu.
V přírodě nejčastěji narazíme na dva druhy jitrocele: jitrocel obecný a jitrocel kopinatý. V obou případech má tato zdánlivě obyčejná rostlinka má mnoho využití v kosmetice i při nemocech.
Chrání játra, tlumí kašel a pomáhá problematické pleti
Bylinkáři jitrocel už od nepaměti považovali za užitečný lék na kašel, rány, zanícenou pokožku a dermatitidu. Nejdůležitější složkou listů jitrocele jsou bioaktivní sloučeniny, jako je katalpol, aucubin a akteosid. Tyto sloučeniny mají různé farmakologické účinky. Působí:
- protizánětlivě
- antioxidačně
- antineoplasticky (zabraňuje nádorům)
- epatoprotektivně (chrání játra)
Jitrocel má mnoho příznivých účinků na tělo. Nejčastěji se používá k zastavení krvácení, snížení otoku a podpoře opravy tkání, působí i jako přírodní lék proti bolesti a antihistamin. Podává se jako obklad, tinktura nebo mast.
Přímá konzumace jitrocele je nejjistější cestou k využití všech zdravotních benefitů
Jitrocel je možné konzumovat v různých podobách. Nejúčinnější je přímá konzumace, existují však i recepty na sirupy, masti a další produkty z jitrocele. Sbíráme od května do září. Mladé listy lze konzumovat syrové nebo vařené. Včasné odstranění vláknitých žil způsobí, že budou chutnější a snáze se budou jíst.
Mnoho lidí listy blanšíruje, než je přidá do míchaných listových salátů. Listy lze také sušit a vařit jako čaj. Semena lze konzumovat syrová, vařená nebo rozemletá a přidaná do mouky. Mějte na paměti, že sběr semen je časově náročný.
Přírodní léčba kašle i pro ty nejmenší děti
Infuze a sirup z listů jitrocele jsou léky užitečné při léčbě nemocí horních cest dýchacích. Zklidňují suchý kašel a podráždění krku. Doporučujeme jejich užívání při sezónních infekcích doprovázených kašlem a horečkou, stejně jako v případě problémů s vykašláváním.
Jitrocelový sirup je efektivní alternativou k syntetickým přípravkům užívaným při kašli různého původu, a to i u nejmladších dětí. Přípravky s obsahem extraktu z jitrocele lze běžně používat již od 1 roku věku.
Příprava jitrocelového sirupu pro léčbu infekcí horních cest dýchacích a kašle
Listy jitrocele omyjeme a natrháme. Do vyvařené šroubovací sklenice natlačíme cca 1 cm vrstvu jitrocele, zasypeme cukrem nebo zalijeme medem a opět natlačíme lístky jitrocele. Opakujeme, dokud není sklenice plná, končíme sladidlem. Sklenici uzavřeme a necháme 10 dní stát na teplém místě. Poté odstraníme všechny listy. Skladujeme v lednici. Užíváme lžíci třikrát denně.