Pas, stehna a pozadí, to jsou nejproblematičtější oblasti, co se týče hromadění tuku. Nejdůležitější je správně zkombinovat pestrou a vyváženou stravu a pravidelné cvičení, které vám pomůže zpevnit nejen problematickou oblast, ale i celé tělo.
Mnoho žen se potýká s nedokonalostmi své postavy, což může být příčinou nízkého sebevědomí, které nezřídka vede ke klinické depresi. V nejhorších případech může vyústit k případům poruch příjmů potravy – zvláště u dospívajících, pro které je vzhled velmi důležitý. Vhodnou péčí o svou psychiku a tělo, můžete zabránit usazování tuku a navíc se budete cítit skvěle.
Poznejte svého nepřítele
Tuk není jen nevzhledným viníkem našich komplexů, ale má velmi důležitou funkci v našem organismu. Komplexně zajišťuje celý jeho chod. Je důležitý pro správnou termoregulaci a jeho spalováním dochází k přeměně na energii. Je také základní stavební složkou buněk a neuronů. Nemělo by se ovšem stát, že ho budeme mít nadbytek. To vede k obezitě, srdečním onemocněním, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a dalším nebezpečným chorobám.
Jsou dva způsoby, jakými se tuky v těle ukládají. Viscerální tuky se ukládají v blízkosti orgánů a obalují je, jsou pro ně nebezpečné a napomáhají vzniku závažných onemocnění. Subkutánní tuky najdeme přímo v podkoží a nepředstavují velké riziko pro naše zdraví, nicméně dávají tvar naší postavě a způsobují již zmíněné nízké sebevědomí a s tím spojené psychické problémy.
Dostaňte se do formy cvičením
Důležitým bodem při shazování nadbytečných kil je pohyb. Nemá smysl trápit organismus drastickými dietami, které mají v případě sedavého způsobu života pouze krátkodobý efekt. Zařaďte tedy do svého týdenního programu alespoň 150 minut mírné aerobní aktivity – rychlá chůze, nebo 75 minut intenzivního aerobního tréninku – běh. Do cvičebního plánu by mělo být zařazeno i posilování, což je ale méně účinné na spalování obou typů tuku. Klasický jogging dokáže spolehlivě spalovat jak tuk podkožní, tak i viscerální.
Doplňte pohyb zdravou stravou
O zdravém stravování slyšíme dnes a denně ze všech médií. Základem je omezení cukrů, zejména těch „rychlých“, které jsou obsaženy ve sladkostech a čokoládách. Dalším krokem je omezení sacharidů – to jsou také cukry, ale s pomalejším uvolňováním energie.
Sacharidy se vyskytují ve většině příloh (brambory, těstoviny, rýže, pečivo) a dokonce i v ovoci a zelenině, ale v malém množství. Z toho důvodu je vhodnou přílohou k masu a jiným bílkovinám právě zelenina, ať už tepelně upravená nebo čerstvá. Nakonec bychom se měli zaměřit na velikost porcí. Ty je vhodné zredukovat a správně rozdělit poměr potravin na talíři. Převažovat by měla zelenina a v minimálním množství by měla být příloha.