Kolem těhotenství, porodu a následné péče o dítě koluje nejen spoustu otázek a odpovědí, ale také spoustu mýtů, kterými je zbytečné se stresovat.
Poporodní bonding
Poporodní bonding v dnešní době patří mezi nejčastější přání rodiček. Avšak v některých případech, například při akutním císařském řezu či kvůli zdravotním komplikacím na straně maminky nebo novorozence, k této technice bohužel přistoupit nelze.
Někteří lidé tvrdí, že pokud k bondingu nedojde ihned po porodu, může to trvale poškodit vztah mezi matkou a dítětem. Nebojte se, není tomu tak! Vztah se vytváří nejen pár minut po porodu, ale po celý život.
Kojení
Kojení patří mezi nejdiskutovanější téma v maminkovských diskuzích. Některé jsou radikální a nikdy by nedopustily, aby jejich dítě nebylo kojeno a myslí si, že je to nejlepší a nejúžasnější věc na světě. Ano, mateřské mléko je to nejlepší, co můžete svému dítěti poskytnout, ale ne vždy to jde podle představ. Některé ženy však kojit nemohou ze zdravotních důvodů nebo nechtějí.
Kvůli kojení je na ženy vyvíjen obrovský tlak, ze všech stran, porodnicí počínaje a jinými maminkami, s často nevyžádanými radami, konče. Věděli jste, že pokud ženě nejde hned od začátku kojit, hrozí u ní až o 40 % vyšší riziko, že se u ní rozvine poporodní deprese?
Pokud se tedy žena rozhodne nekojit, nemějte ji to za zlé, je to její svobodné rozhodnutí. Navíc v dnešní době existuje umělá výživa, která dokáže plnohodnotně nahradit mateřské mléko. Spokojená a klidná maminka je to nejdůležitější. Pokud bude neustále ve stresu, přenáší se neklid i na miminko a budou nešťastní oba dva.
Šišlání
Pokud budete na miminko šišlat, opravdu vám nebude lépe rozumět a navíc tím ničemu neprospějete. Podle vědeckých studií bylo navíc zjištěno, že pokud budete s dítětem mluvit stejně, jako s kýmkoliv jiným, dojde u děťátka, v prvním roce života, k rychlejšímu vývoji, a to jak psychickému, tak fyzickému. A ne, šišlání opravdu není roztomilé!
Čtení a počítání
Předčítáte kojenci složité texty a myslíte si, že tím zvýšíte jeho IQ? Je to mýtus, který již vyvracejí mnohé vědecké studie. Tyto pokusy můžete začít provádět až pokud dítěti bude alespoň rok a půl, to už může porozumět daleko více věcem.
Fontanela
Fontanela neboli měkké místo na hlavě novorozence. Jedná se o vazivové spojení, kde se postupem času utvoří lebka. Obvykle se uzavře do 18ti měsíců věku dítěte. Mezi častý mýtus patří, že bychom se tohoto místa neměli dotýkat. Není tomu tak. Pokud budete s dítětem manipulovat podle zásad, není potřeba mít žádné obavy. Nejdůležitější ze všeho je opatrnost.
Fontanel nalezneme na hlavičce děťátka dokonce šest:
- horní – ta největší
- dvě postranní v přední části lebky
- dvě v zadní části lebky
- jedna vzadu
Běžný rodič, neodborník, však dokáže objevit jen tu největší.