Mercedes, Mercedes a zase Mercedes
Asi málokoho překvapí, že těmto statistikám vévodí německý prémiový výrobce s trojcípou hvězdou ve znaku. V roce 2022 si za ochranu dětských pasažérů při nárazových testech odneslo více než devadesátiprocentní hodnocení jen sedm vozů. Hned čtyři z nich pocházejí ze Stuttgartu. Testům Euro NCAP vloni dominovaly Mercedesy Citan Tourer a třídy T. Od obou kompaktních rodinných vanů vysokou úroveň ochrany dětí očekáváte a dosažených 93% je skutečně špičkový údaj. V rámci testů této společnosti dokonce rekordní!
Jejich bezpečnost je samozřejmě vykoupena poněkud vyšší pořizovací cenou. Za Mercedes se zkrátka platí. Pokud je řeč o ochraně dětí, priority jsou jasné. To se pak vyplatí sáhnout po levnější ojetině, i když bylo v plánu koupit nové auto. V dnešní době přitom nemusí jít o rizikovou koupi. Zánovní vozy bývají oproti novým dramaticky levnější, ale stále ve špičkovém stavu. Jejich historii přitom snadno dohledáte online pomocí služeb, jako je například www.carvertical.com/cz.
A které Mercedesy dále podtrhují výsledek německé značky jako celku? V roce 2022 s 91% zabodoval i velký elektrický sedan EQE a SUV GLC. O rok dříve získala stejné hodnocení i elektrická vlajková loď EQS, v roce 2019 menší sedan-kupé CLA a SUV EQB, no a v roce 2018 nejmenší model značky – Třída A. Výběr modelů je tak skutečně široký a vybrat si musí opravdu každý.
Japonci
Mercedes-Benz ale není jedinou značkou, která staví na bezpečnosti dětských pasažérů. Japonské vozy za etalony v tomto ohledu považuje málokdo. Přitom například automobilka Subaru si na bezpečnosti svých výrobků hodně zakládá. Jednadevadesátiprocentní výsledek jejího modelu Forester z roku 2019 je toho jasným dokladem.
Rozhodně ale nejde jen o tuto značku. Stejného výsledku dosáhla Mazda – rok před Foresterem se sedanem střední třídy s označením 6 a v roce 2022 s SUV CX-60. Zatímco druhé jmenované auto je novinkou, Mazdě 6 nelze upřít konstrukční zastaralost. Vždyť její stávající generace sjíždí z výrobních linek už od roku 2012. Od té doby sice prošla řadou vylepšení, ale základ zůstává stejný. Tím spíše je její výsledek udivující.
Japonský úspěch pak podtrhuje SUV Qashqai. Kompaktní crossover dosáhl na 91% v roce 2021. Mimochodem, jen o procento méně tehdy získalo i SUV Nissan X-Trail.
A kdo dál?
O tom, že hodnocení 91% (a více) v oblasti ochrany dětských pasažérů je skutečně těžko dosažitelná hodnota, svědčí i fakt, že jí kromě výše zmíněných získalo už jen pár vozů. A to doslova. V roce 2022 si z testů Euro NCAP tuto vynikající známku odnesli ještě dva exkluzivní a električtí Američané. Tesla Model S tím silně nabourala argumenty o nízké kvalitě výrobků této kalifornské značky.
A stejným směrem pokračujeme dále. Velký elektrický sedan Lucid Air je skutečně z podobného těsta. U nás jej znají spíše jen nadšenci do luxusní větve elektromobility. A s pořizovací cenou v přepočtu asi 2,5 milionu korun tomu tak asi bude i nadále. Skvělou úroveň ochrany dětí mu ale upřít nelze, stejně jako všem ostatním vozům, které jsme v tomto článku zmínili.