Kdo by nemiloval mandarinky. Jaké štěstí, že si je můžete s trochou šikovnosti a trpělivosti vypěstovat i v květináči v domácích podmínkách. Stačí přitom dodržet několik základních pravidel a doporučení.
Proč pěstovat mandarinky?
Mandarinky jsou velmi chutné a oblíbené ovoce, které se často konzumuje v zimě, zejména kolem období Vánoc. Bezsemenná verze se nazývá klementina a kvůli chybějícím semenům toho z ní moc nevypěstujete.
Každá mandarinka nabízí velkou dávku vitamínů a spoustu zdravotních výhod při pravidelné konzumaci hlavně v období náročném na imunitní systém. Kromě své jedinečné chuti je mandarinka nabitá vitamíny C, A, B 12 a draslíkem. Pomáhá také tělu lépe vstřebávat a fixovat železo. Je cenným spojencem v boji proti chorobám v zimě, protože posiluje náš imunitní systém.
Jak si vypěstovat vlastní mandarinku
Návod je v zásadě jednoduchý, ale je potřeba připravit si dostatečnou porci trpělivosti, protože si na první plody pár měsíců počkáte. Výsledek ale jistě bude stát za to. V první řadě si připravte semínka, která získáte odebráním přímo z nějaké koupené mandarinky. Každé semínko omyjte a položte na vlhku vatu dovnitř zavřené sklenice, aby uvnitř byla dostatečná vlhkost pro podporu procesu klíčení.
Jakmile se povede a získáte vyklíčenou rostlinku, připravte si vhodný květináč. Ten musí mít ve spodní části odtokové otvory. Na dno položte několik kamenů a přidejte písek pro vytvoření přirozené drenáže. Květináč naplňte půdou bohatou na humus. Doporučujeme použít směs perlitu, rašeliny a hnojiva.
V rámci péče o rostlinku zalévejte vždy, když bude suchá a vyvarujte se přelití. Květináč by neměl stát ve vodě. Pro malou rostlinku stále mějte vrchní část květináče zakrytou pro vytvoření lepších podmínek. Dobře poslouží například plastový sáček nebo jednoduchá tenká plastová krabička.
Mandarinka má ráda dostatečné teplo a světlo, ale vyloženě přímé slunce jí nesvědčí. Snažte se zalévat pravidelně podle potřeby, aby nebyl substrát ani příliš mokrý, ale ani úplně suchý. Až bude mít mandarinka více lístků, odstraňte plastový sáček a dejte na světlé místo a teplo, kde bude moci pokračovat ve svém růstu. Do zálivky přidávejte hnojivo zhruba třikrát do měsíce. A teď už zbývá pouze čekat na kvetení a samotnou sklizeň prvních plodů.
Těšte se z chutného výsledku plného vitamínů
A na závěr budete mít vlastní domácí mandarinky s výtečnou chutí a skutečně plné vitamínů a prospěšných látek. Při správném pěstování navíc budete mít jistotu, že neobsahují žádné pesticidy a zbytečnou chemii, která by jenom ubírala z jejich zdravosti a naopak přidávala nežádoucí látky do těla. Při správné péči se bude množství úrody každý rok zvyšovat, stačí jen pamatovat na pravidelné přesazování.
Zdroj: GardeningChannel