Potraty jsou i v dnešní době pořád tématem, které se neprobírá na veřejnosti. Spousta lidí má problém s intimností tohoto problému. Může tak vzniknout situace, kdy ženy věří v mýty, které nejsou vůbec podloženy nějakými skutečnými zkušenostmi nebo studiemi.
Spousta vědců studuje příčiny potratů. Rozhodně mezi ně nepatří souvislost mezi potratem a neplodnost nebo mimoděložním těhotenství. Největším mýtem je tvrzení, že potrat vede k rakovině prsu. Všechny operace tohoto typu mají samozřejmě nějaká rizika, ale mezi rakovinou a potratem neexistuje žádná spojitost.
Společnost není jednotná, co se týče rozhodnutí o potratu
Průzkum jedné vědecké komunity ukázal, že 95% žen, které potratily, nepochybuje o svém rozhodnutí rozhodnout se těhotenství ukončit. S tím souvisí i mýtus, který říká, že by žena neměla o potratu sama rozhodovat.
Je to však její volba a její tělo. Některé životní okolnosti těhotenství nepřejí a je proto na každé ženě, jak se rozhodne. Následky si také musí nést sama, v případě, že se nerozhodne správně.
Výzkumy také ukazují, že až 60% žen, které otěhotněly a rozhodly se pro potrat, používaly antikoncepci. Dnes by měla každá žena vědět, že tyto prostředky proti početí nejsou 100% a chránit se při pohlavním styku musí ještě jiným způsobem. Navíc pokud žena nemenstruuje pravidelně, užívá léky nebo se často stresuje, může dojít ke zhoršení účinnosti antikoncepce a tím zvýšení možnosti početí.
Rozhodnutí závisí na spoustě faktorů
K početí dítěte je samozřejmě potřeba dvou lidí. Oba dva by pak měli rozhodovat o tom, zda si dítě nechat či ne, zvlášť poté, co není plánované. Poslední slovo má samozřejmě žena.
Závisí ale na mnoha okolnostech, především na tom, jestli má pár finanční rezervu a může dítě zajistit a dát mu potřebné zázemí. Jiné ženy sice všechno tohle mají, ale necítí se ještě být matkou. Existují protichůdné názory – ženy, které děti chtějí, je mít nemohou nebo se jim dlouhodobě nedaří a ty, které o dítě nestojí, přijdou do požehnaného stavu rychle.