Většina cest je pro naše vozidla zpřístupněna zcela zdarma, nicméně za používání dálnic je nezbytné platit. Proč tomu tak je?
Údržba díky dálničním známkám
Každý, kdo si koupí dálniční známku, přispívá k rozvoji a údržbě české dálniční sítě. Bez toho by naše dálnici nebyly ani zdaleka v tak dobrém stavu jako dnes. Nejedná se přitom o žádnou českou specialitou.
Podobný systém je běžný prakticky všude v Evropě. A kde nemají dálniční známky, vybírají poplatky jiným způsobem.
Kde jde známku koupit?
V dobách před digitální érou bylo potřeba kupovat dálniční známky ve specializovaných prodejnách. I když i v současné době je reálné si dálniční známku 2024 pořídit na obchodním místě, respektive v samoobslužném kiosku, většina motoristů dává přednost nákupu prostřednictvím internetu na stránkách edalnice.
Nákup jde provést jak na PC, tak i pomocí chytrého mobilního telefonu a tabletu. Samozřejmě je nezbytné mít připojení k internetu.
Vše je snadné
Nákup dálniční známky je obdobně jednoduchý jako nakupování čehokoliv jiného v běžném e-shopu. Stačí jen zadat údaje, jako jsou SPZ vozidla, druh pohonu, typ známky a začátek její platnosti. Pak už jen stačí vyplnit své kontaktní údaje včetně mailu a zaplatit kartou či bankovním převodem.
Známka ovšem nezačíná platit hned po odeslání peněz, nýbrž až po doručení potvrzovacího mailu. Ten obvykle přijde v rozmezí několika málo minut po zaplacení. V opačném případě se doporučuje kontaktovat technickou podporu. Podobně probíhá nakupování i na obchodních místech, potažmo v samoobslužných kioscích.
Moderní dálniční známky nemají fyzickou podobu, sestávají se jen a pouze z jedniček a nul. Nikde se tudíž nelepí. Je to nejen mnohem příjemnější pro motoristy, ale zároveň se tím chrání příroda. Výroba klasických známek totiž generovala i určité množství emisí.