Máte keřík s růžemi a chtěli byste si z něj namnožit a rozesadit další rostliny? Vyzkoušejte tuto jednoduchou metodu, díky níž nová růže krásně zakoření.
Kdo by nemiloval růže. Jsou ozdobou každé zahrady. Kromě nádherných květů také krásně voní a mnoho zahrádkářů pěstování růží jednoduše neodolá. Pokud chcete více růží ve své zahradě, nemusíte si hned kupovat nové. Metodou řízkování si je můžete namnožit z mateřské rostliny. Pro množení růží se také využívá metoda očkování, ta však může být pro začátečníky ještě složitá. Řízkování má vysokou úspěšnost a zvládne ho i nezkušený pěstitel.
Řízky odebírejte koncem léta
Řízkování růží se provádí ideálně ke konci léta. Je více způsobů, jak to lze udělat. Můžete například vyzrálou větvičku, která zatím nekvetla, ustřihnout tak, aby na ní byly asi tři páry listů. Konec větvičky seřízněte v úhlu 45° a ponořte ho do práškového stimulátoru, pokud ho máte. Poté větvičku zapíchněte na vhodné místo na zahradě a zalijte ji.
Rostlinu přiklopte zavařovací sklenicí. Větvička tak bude mít skleníkové mikroklima a lépe zakoření. Růži pod krytem nechte až do následujícího jara a pouze ji občas zalijte. Na jaře sklenici každý den na pár minut z růžičky sundejte, aby začala přivykat okolním teplotám. Intervaly postupně prodlužujte a po pár dnech až týdnech můžete sklenici zcela sundat.
Metoda zakořenění na mateční rostlině
Vyzkoušejte také metodu, kdy se řízek nechá zakořenit ještě přímo na mateční rostlině. Vyberte si rovnou větvičku, kterou budete chtít řízkovat. Ve spodní části jejího stonku pouze odloupněte pásek svrchní kůry široký asi 0,5 cm. Nic neřežete, větvička zatím zůstane na rostlině. V tomto místě se začnou vytvářet nové kořínky. Nejprve toto místo obalte zeleným čajem, který jste předtím uvařili a čaj scedili. Vzniklá vlhká čajová hmota pomůže větvičce rychle vytvořit kořínky.
Nyní si do menšího průhledného sáčku nasypte kokosový substrát, který dobře navlhčete. Sáček nyní zavažte. Měl by mít v průměru kolem deseti centimetrů. Sáček se substrátem rozřízněte asi do poloviny a nasuňte ho na místo řezu obalené čajem. Pytlík se substrátem zajistěte plastovými stahovacími pásky nebo provázkem. V podstatě tak větvičce nasimulujete prostředí, jako by kořenila v nové půdě. Kokosový substrát je však velmi lehoučký a první kořínky se objeví velmi rychle.
Přes průhledný sáček tak můžete pozorovat, jak přibývají kořínky. Substrát můžete občas navlhčit, ale není to nutné, pokud nebude suchý. Počkejte, až kořínky vyplní celý sáček, a poté větvičku odstřihněte asi 1 cm pod ním. Získáte tak již zakořeněnou růži, kterou můžete ihned zasadit na konečné stanoviště. Metoda řízkování je skvělá, protože tak jednoduše získáte další rostliny. Počítejte však s tím, že tyto růže už nemusí kvést tak bohatě jako mateřská rostlina.
Zdroj: Zinoti