Během jarních příprav na zahradě není čas myslet na výsadbu jednoletých a dvouletých květin, prioritu má ovoce a zelenina. Teď, když už je většina zahrad jen malý krůček od zazimování a práce ubylo, je ideální čas se zamyslet, jestli by právě vaší zahradě neslušela některá z níže uvedených květin. Nezapomeňte však, že stejně jako při pěstování zeleniny či ovoce musí být půda dobře připravená a vyživená.
Jaké květiny vybrat pro podzimní sadbu?
Často volenou květinou je astra čínská (Callistephus chinensis). První a možná nejdůležitější výhodou výsadby aster před zimou je skutečnost, že květiny vysazené v tomto období prakticky nemívají plísňové choroby, kterými jinak velmi trpí. Kromě toho budou kvést mnohem dříve než květiny vysazené na jaře.
Astry potřebují kyprou půdu, slunnou stranu zahrady. Může se sázet na místo například po měsíčku lékařském, naopak nikdy by astry neměly jít do půdy po tulipánech. Rovněž se nedoporučuje hnojit půdu čerstvým hnojem; je lepší používat přípravky zakoupené v obchodě. Postup pro setí je jednoduchý: Zasejte semena do důlků hlubokých asi 2 cm, zasypejte čerstvou půdou a nejlépe i zamulčujte.
Plamenka (Phlox Drummondii) má vytrvalá semena, a je tedy skvělá pro předzimní setí. Pokud se ale na jaře oteplí a potom zase mrzne, je dobré mladé květiny chránit, můžete použít nějaký plastový kryt nebo alespoň záclonu. Samotné květiny jsou známé pro své zářivé barvy, které potěší oko, existují ale i černé a bílé verze. Keře bývají vysoké až 25 cm.
Slézovec a levandule dodají vaší zahradě na eleganci
Slézovec (Lavatera), nebo také „divoká růže“, je velmi nenáročná, ale krásná a snadno rozpoznatelná květina. Roste téměř kdekoliv: bude se jí dařit stejně dobře v květinovém záhoně, kontejneru i na holé zemi. Ideální je pro ni lehká sypká půda a umělé osvětlení. I u slézovce je doporučeno mulčování.
Ačkoliv je divoká růže považována za rostlinu tolerantní k suchu, občas ji přece jen budete muset zalévat. Průměrná frekvence je zálivka jednou týdně u dospělé rostliny, u mladšího keře o něco častěji. Nemoci a škůdci slézovec postihují jen zřídkakdy, může ale trpět na mšice, zvláště, pokud je v jeho okolí mraveniště.
Levandule je pro svou příjemnou vůni velice oblíbenou rostlinou. Zajímavé je, že je pro ni mnohem vhodnější podzimní výsadba. Je to způsobeno skutečností, že levandule musí pro dosažení kvalitního růstu v budoucnu projít fází nízké teploty.
V případě, že sejete na jaře, se někdy doporučuje sazenice po určitou dobu uchovávat v chladničce. Pro výsadbu levandule zvolte úrodnou, suchou oblast, na které nefouká vítr. Neměla by se tam držet voda, zato sluneční paprsky jsou více než žádoucí. Semena zasaďte do hloubky 4 mm a lehce posypte říčním pískem. Nezapomeňte mulčovat. Pokud přijdou mrazy, musíte místo výsadby zakrýt. Za teplého počasí se snažte rostliny nepřelévat. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená.
Nejvyšší čas na cibuloviny, hlíznaté rostliny a sněženky vítající jaro
Ideální je vyset také cibulky narcisů, hyacintů a tulipánů. Narcisy potřebují pro zakořenění více tepla. Cibuloviny je lepší sázet do skupin podle druhů, ne jednotlivě. Základní pravidlo pro sázení cibulovin říká, že je třeba každou cibulku zasadit dvakrát až třikrát hlouběji, než je její výška. Pokud stihnete zasít i sněženky, odměnou vám budou jejich bílé hlavičky hlásící příchod jara.
Konec podzimu je ideální také k sázení dalších rostlin. Můžete svoji zahradu obohatit například o:
- keře,
- ovocné stromy,
- růže,
- okrasné trávy.
Ať už se rozhodnete sázet cokoliv, nebo raději nebudete sázet nic a užijete si pozorování podzimní zahrady z tepla domova, důležité je načerpat energii a inspiraci pro další rok v zahradě.