Trápí vás péče o orchideje a nevíte, jak si vypěstovat nové? Pokud vám květiny nekvetou, prohlédněte si jejich stonky, malé výhonky vám mohou pomoci.
Orchideje jsou krásné květiny s různými barvami květů, nad kterými se můžeme kochat pohledem nebo je věnovat jako dárek. I když se o nich traduje, že jsou náročné na údržbu, není tomu tak, když víte, jak s nimi zacházet. Základním pravidlem je, že milují teplo, světlo a vzdušnou vlhkost. Od toho je třeba se odrazit. Pomocí těchto jednoduchých, ekonomických a účinných metod můžete orchideje pěstovat tolikrát, kolikrát chcete.
Obrňte se velkou trpělivostí
Orchideje lze uchovávat po neomezenou dobu. Chcete-li je pěstovat, musíte být přísní a především trpěliví. Pěstovat orchideje si můžete i bez nahrazování novými. Na krásné květy se můžete těšit i bez výrazných znalostí botaniky, pouze je potřeba osvojit si pár základních pravidel, jak na to.
Tyto květiny, označovány za symboly plodnosti a lásky, jsou rostliny velice odolné, ale co se týká kvetení trochu náladové. Přesto však lze o jejich pěstování říct, že je snadné, s trochou cviku a znalostí si můžete své orchideje neustále obnovovat.
Keiki, pěstování dceřiných orchidejí
Rozmnožování orchidejí semeny je v domácích podmínkách celkem složitý proces, až nemožný. Ovšem existují možnosti, jak lze získat mladou, dceřinou rostlinku pomocí Keiki – výhonku, jenž se vytvořil na mateřské rostlině.
Když orchideje nekvetou, máme tendenci je vyhazovat a kupovat si nové. Když ale namísto toho tvoří malé výhonky na stoncích, to je ta správná chvíle pro nás. Je potřeba je z mateřské rostliny odstřihnout a vysadit v novém průhledném květináči, může být i průsvitný kelímek, se substrátem pro orchideje. Lehce zalijte vodou nebo květináč postavte do vody a čekejte, až substrát nasákne vodu. Přebytečnou tekutinu nechte odtéct. Nechte na teplém a světlém místě, tam to mají orchideje rády.
Co si pohlídat při péči o orchideje
V prvé řadě je potřeba dát si pozor na správné množství vody. Substrát se zalévá, až když je téměř suchý. Je potřeba najít rovnováhu mezi vyschnutím a přelitím. Voda by měla být měkká, nejlépe dešťová, nebo převařená.
Pro hnojení můžete použít běžná hnojiva pro pokojové rostliny. Živiny dodávejte jednou za dva týdny na jaře a v létě, v zimě stačí jednou za měsíc. Jak už bylo řečeno, orchideje milují světlo a teplo, ale nedaří se jim na přímém slunci, nejlépe je umístěte na parapet, který je orientovaný na jih nebo na východ, na západě hrozí, že by se květiny popálily od slunce.
Zdroj: GardeningKnowHow