Rakovina představuje jednu z nejčastějších příčin úmrtí. Se zrychlující se dobou množství případů stále přibývá. Jedním z nejčastějších typů tohoto smrtícího onemocnění je rakovina plic.
Ta patří, dle názoru odborníků, mezi nevíce agresivní zhoubné nádory. V počátečním vývoji není snadné ji diagnostikovat. Přesto o jejím výskytu v těle mohou napovědět určité příznaky, které není radno brát na lehkou váhu. Které to jsou?
Mezi nejčastější příznaky rakoviny plic patří:
- Suchý kašel. Řeč není o běžném krátkodobém typu kašle. Ten ve většině případů sám zanedlouho zmizí. Problematický je ten typ kašle, který přetrvává dlouhodobě – po dobu 3 až 4 týdnů.
- Změny hlasu. Ty se nejčastěji projevují sípáním či chrapotem. Stejně, jako tomu je u kašle, se nejedná o žádné nárazové výkyvy (jak je běžné například v období chřipek, přepětí hlasivek či v případě zvýšeného stresu), ale o dlouhodoběji se vyskytující problém.
- Zvýšený pocit slabosti, závratě, častější omdlévání – tyto symptomy běžně se vyskytující v případě nízkého tlaku mohou být známkou i něčeho mnohem závažnějšího. Zbystřete zejména tehdy, pokud spolu s nimi pozorujete i některý z dalších příznaků.
- Přetrvávající infekce horních dýchacích cest. Nachlazení dlouhodobějšího rázu, kterého není možné se zbavit, může být vodítkem k pátrání, co všechno se v rámci organismu mohlo stát. Pokud jsou vám tyto symptomy povědomé, neznamená to nutný výskyt rakoviny. Berte je jako signál k pozastavení se, pokud neustupují, či se k nim dokonce přidávají některé z výše či níže uvedených příznaků, obraťte se na svého lékaře.
- Bolest na hrudi, která se zintenzivňuje během kašle. Objevit se může i nepříjemný tlak při odkašlávání.
- Bolest hlavy a tlak na spáncích. Stejně jako u ostatních příznaků, vyskytuje se i bolest hlavy v dlouhodobějším měřítku.
- Svalová slabost. Ta se nejčastěji projevuje zvýšenou únavou. Může se k ní přidat i pohublost způsobená snížením chuti k jídlu.