Správná cirkulace krve je nezbytná pro udržení zdravého a efektivního fungování všech tělesných funkcí. Pokud je tato funkce oslabená, může to vést k řadě vážných chorob i k smrti.
Krev cirkuluje ve složitém cévním systému. Skrze průchodné cévy je pak dopravována do všech oblastí těla, včetně těch periferních, a zásobuje příslušnou část těla kyslíkem a živinami. Celý systém pohání naše srdíčko – s každým nádechem se v plicích obohatí krev kyslíkem a díky stahům našeho srdce se pak dostává, kam je potřeba, říká lékařka Angelica Balingit.
Tyto příznaky naznačují problém s krevním oběhem
Špatný krevní oběh se dá vypozorovat z některých zdravotních obtíží. Někdy je zasažena pouze malá část těla, někdy mohou špatnou cirkulací krve trpět i vnitřní orgány. Velmi často se špatný krevní oběh pozná na dolních končetinách. Můžete zaznamenat otoky, slabost prstů, necitlivost a pocity chladu. Mohou se přidat i křeče v kyčlích, stehnech nebo lýtkách.
Křečové žíly jsou pak jasným signálem, že váš krevní oběh nefunguje, jak by měl. Pociťovat můžete i zvýšenou únavu a zhoršení kognitivních funkcí. Špatné prokrvení tak může mít vliv na vaše soustředění, paměť a schopnost se rychle rozhodovat. Pacienti s Alzheimerovou chorobou mohou zaznamenat výrazné zhoršení svého stavu. U mužů může dojít k problémům s erekcí.
Narušený je i transport protilátek a jiných látek, které jsou nezbytné pro potlačení infekce. Celý imunitní systém tak může být oslaben a nedokáže efektivně bojovat s patogeny. I zácpa může být signálem, že váš cévní systém je oslabený, dochází k poruchám tlaku a těmi je ovlivněno i správné trávení. Padání a řídnutí vlasů může být také důsledkem nedostatečného prokrvení.
Příčiny, které můžete změnit
Příčin, které mohou vést ke vzniku problémů s krevním oběhem, je celá řada. Dobrá zpráva je, že mnohé z nich můžete sami ovlivnit. Tou nejčastější příčinou je ateroskleróza, což je progresivní cévní onemocnění. Postihuje především velké arterie a středně velké arterie. V počátcích se rozvíjí jako zánět, později dochází ke vzniku trombů, tedy krevních sraženin, které mohou být život ohrožující. Nejrizikovějším faktorem jsou zde LDL částice, jež obsahují velký podíl cholesterolu. Vysoký cholesterol se tedy významně podílí na vzniku tohoto onemocnění.
Neprůchodnost cév může také způsobovat krevní sraženina, skrze kterou se krev jen těžko dostává. Pokud se sraženina uvolní a dostane se k srdci nebo do mozku, může mít fatální důsledky. Cukrovka je dalším významným rizikovým faktorem, protože způsobuje hromadění plaku v cévách, a pacient tak může trpět celou řadou obtíží spojených se špatně fungujícím tělním oběhem. Obezita a kouření pak patří ke známým rizikovým faktorům, které můžete sami ovlivnit.
Čemu se vyhýbat a co naopak zařadit do vašeho režimu
Změna životního stylu je zásadní, pokud chcete zvrátit nastupující problémy nebo alespoň zastavit progresi onemocnění. A jsou to osvědčené rady, které jste už jistě slyšeli mnohokrát. Měli byste si hlídat pitný režim, nekouřit, mít dostatek tělesné aktivity a přejít trvale na zdravou, méně tučnou stravu. Stres se také ukazuje jako významný faktor, jenž ovlivňuje mnoho procesů v těle. Snažte se tedy často relaxovat a více se věnujte věcem, které vás baví.
Potravin, jež chrání a čistí naše cévy, je celá řada. Můžete si tak vybírat, které z nich zařadíte do jídelníčku. Obyčejný česnek cibule, paprika nebo fenykl jsou skvělými prostředky, jež přispívají k lepšímu prokrvení i snížení krevního tlaku. Omega 3-mastné kyseliny chrání naše srdce, proto je vhodné zařadit do stravy ryby nebo lněná semínka. Avokádo, ořechy, luštěniny, brokolice, chřest, špenát, hořká čokoláda, olivový olej a mnoho dalších prospívají cévám a srdci. Zapomínat byste neměli ani na vitamíny a koenzym Q10.
Zdroj: Healthline