Perly jsou opředeny mnoha mýty a legendami. Podle jedné z nich vám mohou přinést dokonce i zármutek. A neměly by vás zdobit ani ve svatební den. Jak praví klasik: „Bílé šatičky smutek tají, v perlách se slzy ukrývají…” Perly mají svou pověst tak trochu nezaslouženou, jsou nádherné, takže byste je rozhodně měla nosit co nejčastěji. Avšak i nošení pravých perel má svá pravidla.
Jak vůbec poznáte, zda jsou vaše šperky ozdobeny pravou perlou? Spolehlivě to samozřejmě určí odborník, který průzkumem jejího vnitřku pozná i to, zda se jedná o perlu říční nebo mořskou. Ta je tvořena jádrem obaleným perletí, zatímco její říční příbuzná je z perleti kompletně. Vás může vést pohled a dotek. Je perla nádherně lesklá, nemá dokonale symetrický tvar a na omak není perfektně hladká? Pomoci si můžete i známým trikem v podobě přejetí perlou o zuby. Ucítíte-li hrubší strukturu, pak máte před sebou variantu, která je jedinečným dílem přírody, ať hovoříme o perle kultivované nebo přírodní.
Šperky z přírodních darů
Ceněné jsou především nadprůměrně velké perly tahitské, a to zejména ty, které se vyznačují netradiční tmavou barvou. Ta si získala takovou popularitu, že perly se dokonce začaly na kýžený odstín i uměle dobarvovat a ústřice produkující temné perly byla téměř vyhubena.
Perla je zkrátka předmět vzácný a podle toho s ní zacházejte. Zvláště opatrná buďte na prsteny s perlou, na rukou jsou šperky vystaveny mnohem větší zátěži. Nikdy si s nimi nemyjte ruce. Některé prstýnky s perlou mají navíc perlu upevněnou za pomoci lepidla, jehož vrstvu byste mohla teplou vodou narušit. Rozhodně je vyloučeno nošení při uklízení, perlám by čisticí prostředky mohly velmi ublížit a navíc se snadno poškrábou.
Za vaši láskyplnou péči se vám však bohatě odvděčí. Pořízením šperku s perlou, ať to bude prsten nebo jakýkoli jiný, získáte nádheru, která nikdy nezestárne.
Obrázek: pixabay.com