Mozoly na chodidlech vznikají především při náročnějších pohybových aktivitách nebo dlouhodobém nošení nevhodné obuvi. Zbavit se jich lze jednoduše prostřednictvím jednoduchých receptů.
Při nadměrném tlaku nebo námaze se na chodidle mohou objevovat větší místa se suchou a ztvrdlou kůží – mozoly. Obvykle se objevují na patách nebo pod prsty, a přestože nejsou bolestivé, často mohou být při chůzi nepříjemné a na chodidle zavazet. Trpí jimi především lidé s nadváhou, plochými nohami nebo ti, co nosí příliš často nepohodlnou obuv. Mozoly lze snadno ošetřovat v domácích podmínkách několika jednoduchými recepty.
Jak se zbavit mozolů na chodidlech
Trápí-li vás mozoly na chodidlech, vyzkoušejte některé z následujících postupů, které vám pomohou se jich efektivně zbavit. Pravidelná aplikace těchto receptů pak zamezí jejich případnému návratu.
Solné koupele
Velmi účinný způsob, jak zvláčnit pokožku nohou a zmírnit nebo zcela odstranit mozol, je pomocí solné koupele. Ta se připravuje jako roztok horké vody (1 l), do níž se přidá lžíce soli nebo jedlé sody a 2 ml čpavku. Takto připravený roztok naneste na postižené místo, nebo v něm nohy chvíli máčejte (až 25 minut). Poté nohy důkladně opláchněte, ošetřete pemzou a po osušení natřete hydratačním krémem. Tento postup je vhodný provádět večer a na noc si pak na nohy ještě obléct bavlněnou ponožku.
Olejový zábal
Olejový zábal vyžaduje přípravu roztoku glycerinu a ricinového oleje (v poměru 1:1). Roztok naneste na mozol, poté do něj namočte kus gázy, přitlačte ji na postižené místo a stáhněte obinadlem. Nechte působit po celou noc – ideálně si ještě na nohu oblečte bavlněnou ponožku. Postup se provádí pravidelně jednou za měsíc, přičemž ricinový olej můžete nahradit olivovým nebo lněným.
Lékárenské přípravky
Mozoly lze také mazat vhodnými mastičkami, které seženete v lékárně – ideální je mast obsahující kyselinu mléčnou, salicylovou a močovinu. Mast se nanáší na noc a mocí se nechat působit alespoň 8 hodin, poté se nohy oplachují, pemzují a hydratují.
Zdroj: Mayo Clinic