Dostatečný spánek je základem správného fungování našeho organismu. Ovlivňuje vše – přes tělesné funkce až po psychickou pohodu. O to zásadněji může naši celkovou pohodu narušit jeho nedostatek či nevyhovující spánkový režim. Problematické usínání či jinak narušený spánek se může pojit s řadou nemocí.
Pro některé typy onemocnění je nespavost či nedostatečný spánek typickým příznakem. Které to jsou?
Choroby kardiovaskulárního systému
Na základě statistik zaměřených na pacienty s obtížemi v oblasti srdce a cév odborníci zjistili přímé spojení těchto onemocnění a nespavosti. Nejčastěji se sem radí příliš mírný spánek a časté probouzení se. Pokud tuto obtíž pozorujete i u sebe, poraďte se se svým lékařem.
Artritida
Drtivá většina pacientů trpících na artritidu se potýká i s obtížemi spojenými se spánkem. Zánět, který artritidu způsobuje, je doprovázen častými a mnohdy i intenzivními bolestmi. Právě ty přispívají k nedostatečnému spánku, ztěžují nalezení vhodné polohy a častokrát znemožňují spát delší dobu v kuse.
Deprese
S nespavostí se pojí i stále častější onemocnění psychického rázu – deprese. Lidé, kteří se s touto nemocí potýkají, se tak dostávají do začarovaného kruhu – malé množství spánku vede ke zhoršení průběhu depresivních stavů. Ty zase přispívají k nedostatečnému spánku.
Onemocnění endokrinního systému
Zvýšená funkce štítné žlázy, během níž dochází ke zvýšené tvorbě s ní spojeného hormonu, přispívá k výraznějšímu zvýšení metabolismu. To, kromě narušení spánkového režimu (nedostaví se nutkání ke spánku), může vést i k nervozitě, úzkostem, panickým atakům a většímu množství energie. Z toho důvodu má nemocný pocit, že nepotřebuje tolik spánku, což může vzniklé problémy dále prohloubit.
Alergie
Nespavostí trpí až polovina alergiků. Není divu, když jim tato zdravotní nepříjemnost komplikuje dýchání – správné dýchání je totiž jedním z klíčových bodů kvalitního spánku. Ten může zkomplikovat i nachlazení, kdy k ucpanému nosu rovněž dochází.