Emoce patří k lidské přirozenosti a jsou součástí komunikace. Své emoce rozhodně neignorujte a nesnažte se s nimi bojovat. K ničemu by to nevedlo. Ovšem na stranu druhou duševní odolnost do jisté míry určuje, jak úspěšní či produktivní budete, jste-li vystavení tlaku a stresujícím situacím.
Rozpálí vás každá maličkost a vybuchujete jako papiňák? Dělají si z vás příbuzní legraci? Popravdě ono to příliš k smíchu není. Opět se potvrzuje pravidlo, že vztek sebou přináší neblahé zdravotní důsledky. Již Mark Twain napsal kdysi, že vztek je jako kyselina, jež škodí nejvíce nádobě, ve které je uskladněná, než čemukoliv, na co je nalita. To je více než výstižné, a právě proto byste se měli naučit tuto přirozenou emoci ovládat.
Stres přináší sebou různá onemocnění
Snadno vznětliví lidé nemívají často příliš dlouhý a šťastný život. Vztek sebou přináší vysoký krevní tlak. Stres a chronická zlost v lidském organismu způsobují vylučování hormonů a mediátorů, které podporují zánět a vznik kardiovaskulárních chorob, zvyšují srážlivost krve a mnoho dalších neduhů.
Vůbec nejde o to, abychom v sobě hněv zadržovali, protože to je stejně tak nebezpečné, jako zuřivé výbuchy. Důležité je ovládat své emoce, což není zrovna lehký proces. Drtivá většina lidí nevládnou svým emocím, ale emoce ovládají je. Jen si zkuste vzpomenout, kdy vás něco rozběsnilo do ruda a nakonec jste zjistili, že to byla záležitost pomíjivého charakteru.
Otrok vlastních emocí
Nabízí se zde myšlenka, zda nejsme náhodou otroky svých vlastních emocí. Tento emoční chaos a bezmocnost umějí proti nám využít především manipulátoři. Naše emoční přirozenost, je podobná tygru v kleci, který nervózně pobíhá sem a tam, občas se mu také povede klec otevřít. Má tato situace nějaké řešení?
Možná vás napadne klec s pořádným zámkem. Tygr může běsnit a nahánět hrůzu i přes mříže. Nebylo by pak lepší tygra uspat? Zkuste si představit lidskou bytost s uspanými emocemi…To by asi nikam nevedlo. Či tygra usmrtit? To tedy vůbec NE. Tygr má být živé stvoření a vycpaný by nebyl k ničemu. Nabízí se poslední řešení a to tygra ochočit a vycvičit. Právě o tom je kniha „Pozitivní emoce“.
Věnujte se pozitivním činnostem
Už samotné čtení poučných článků a knih, přemýšlení a snaha využít některé informace v praxi jsou zdrojem pozitivních emocí. Záleží nejen na získaných informacích, ale také pozornosti, kterou čtení věnujeme, a našem postoji. Každý člověk si během života prožije křik, radost, pláč, smutek, hněv, stres, paniku, zklamání. Občas máme pocit, že se blahem budeme vznášet a jindy, že se ze samotného dna snad nikdy nevyhrabeme. Důležité je si uvědomit, kterým emocím nechat volný průběh a které se naučit ovládat.
Smutek a sklíčenost není k ničemu
Klíčové je nepodléhat panice. Zatrpklé myšlení a negativní emoce nás často nevědomky a nechtěně ovládnou a namísto zlepšení si dopřejeme další zbytečnou bolest. Začněte tedy tím, že přestanete řešit situace s horkou hlavou a vyčkejte, až budete mít v mozku více kyslíku. Snažte se negativní emoci najít a nahradit ji emoci pozitivní. Obklopte se pozitivními lidmi a ty negativní ze svého života eliminujte.
I tak přijdou ve vašem životě okamžiky, kdy vyletíte, jako čert z krabičky, budete se litovat, nadávat na druhé, plakat. Přijměte to jako lekci a poučení pro příště a netrestejte se za to! Změna nejde nastolit okamžitě. Pište si svůj deník, kde popíšete své pocity, pracujte s emocemi, naučte se odpočívat a meditovat, věnujte se pohybovým aktivitám (už jste patrně slyšeli o hormonech štěstí, které se vylučují během sportu). Cvičte kontrolu nad svým vnitřním tygrem – jedině tak se stanete jeho pánem.
Obrázek: pixabay.com