I brýle mohou být skvělým ochranným faktorem proti koronaviru. Brání totiž vniknutí kapének do oči, které mohou způsobit mnohé problémy se zrakem. Chraňte si i oči, noste brýle.
Indická instituce tvrdí, že lidé, kteří nosí brýle, mají třikrát menší pravděpodobnost, že dostanou onemocnění COVID-19, než ti, kteří je nemají. Lidé s dioptrickými brýlemi tedy mají výhodu po celý rok, pokud se ale chcete chránit i Vy, sáhněte po slunečních brýlích.
Vir vstupuje do těla, když je na prstech člověka a tělo se dotýká očí, nosu nebo úst. Vniknutí viru zabraňujeme nošením roušek a respirátorů, ale co oči? Ty zapomínáme chránit úplně. Je skutečností, že nepřemýšlíme o ochraně očí před virem, jako to děláme pro nos a ústa.
Co všechno dokáže koronavirus způsobit v očích
Prvním očním problémem, který může být příznakem koronaviru je zánět spojivek. V takovém případě ho způsobují viry, které se dostaly do očí. Oko, které trápí zánět, bojuje se slzením, častým mrkáním, zarudnutím, svěděním a pocitem něčeho cizího v oku. Nejčastěji se léčí pomocí očních kapek. Dostat na něj můžete ale také gel nebo mast.
Světloplachost je oční problém, kdy člověk má neustálý pocit přílišného oslnění světlem, proto pořád nosí sluneční brýle. Tento problém trápí za plného denního světla i šera a přítmí. Jedná se o projev, kdy je oko přecitlivělé na světlo. Další můžete pociťovat dlouhodobou bolest očí. A právě toto všechno mohou být důsledky toho, že se koronavirové onemocnění dostane do očí.
Brýle Vás mohou ochránit
Možná není od věci, zamyslet se nad tím, že pokud nosíte kontaktní čočky, saháte si do očí mnohem více než lidé bez dioptrických pomůcek, či lidé s brýlemi. Tím, že si více saháte do oči, samozřejmě navyšujete riziko nákazy koronavirem. Proto se zamyslete nad tím, jestli není dobré alespoň dočasně vyměnit čočky za brýle.
Pokud se Vás netýkají dioptrické problémy, popřemýšlejte, zda není dobré nosit sluneční brýle alespoň v místech s vysokou koncentrací lidí. Co myslíte, budete chránit i své oči? Jsou nenahraditelným a velmi důležitým lidským orgánem, který si zaslouží Vaši péči.
Zdroj: Medrxiv