Vědci se zaměřují na nejrůznější oblasti lidského života, abychom se sami o sobě dozvěděli více. Tentokrát se psychologové zaměřili na vztahy. Konkrétně na důvody rozpadu vztahu. Těch může být veliká spousta, ale je zarážející, že právě většina vztahů skončí na komunikaci. Lidé, kteří spolu neumí komunikovat, obvykle rozpad vztahu zaznamenají, až když už je pozdě.
Hádky nebo ticho?
O svých soukromých problémech bychom neměli mluvit se známými a kamarády, ale právě s partnerem. Když se pohádáte s partnerem, je to lepší, než před ním něco zamlčovat. Hněv přijde a odejde. Pokud si ale budete problémy dusit v sobě, zůstane to skryté uvnitř.
Váš partner ani nemusí vědět, že se uvnitř vás něco děje. A zůstává problém frustrace. Problémy se kupí a vy je nesdílíte. Kanadští vědci dospěli k závěru, že neustálé konflikty v rodině nepoškozují vztah natolik, jako neochota partnerů komunikovat.
Sdílejte se svým partnerem
Sdílení myšlenek a plánů do budoucna, svěření se s problémy – i těmi nejmenšími – to vše prohlubuje vztah a emoční napojení obou partnerů. A pokud spolu partneři navzájem komunikují a mají silné emoční napojení, pak je nějaká hádka jen tak neohrozí. Hádka je určitým způsobem komunikace.
Kanadský experiment
Kanadští vědci publikovali výsledky svého výzkumu v časopise Social Psychological and Personality Science:
- Experiment zahrnoval 4 000 dospělých.
- Respondenti vyplňovali týdenní dotazníky, ve kterých odpovídali na otázky týkající se vztahů.
- Asi 100 účastníků dokončilo experiment po rozchodu s partnerem.
Po analýze údajů dospěli psychologové k závěru, že páry, které neměly emoční blízkost, se nejčastěji rozcházely. Nejrychleji vymizely pocity mezi lidmi, kteří se nechtěli zajímat o partnera a sdílet s ním informace o sobě. Pokud páru chybí spojení na úrovni emocí nebo pocitů, nelze to ignorovat.