Salmonela je onemocnění, které způsobuje akutní zažívací problémy. Příznaky obvykle rychle zmizí, ale někteří citliví pacienti mohou být náchylnější k závažnému průběhu tohoto onemocnění. S tím jsou také spojené další zdravotní komplikace.
ezi hlavní příznaky patří samozřejmě průjem a břišní křeče. Tento typ otravy z jídla nevyžaduje antibiotickou léčbu. V některých případech se člověk může stát přenašečem tohoto onemocnění. Přečtěte si, jaké jsou další příznaky salmonely.
Jak se nakazíte salmonelou
Akutní infekční nemoc, kterou způsobuje gramnegativní bakterie Salmonella je příčinou mnoha lidských onemocnění. Jednotlivé druhy tohoto patogenu způsobují různé příznaky, které se liší svým průběhem.
Nejnebezpečnější je Salmonella typhi a paratyphi, které způsobují tyfus a paraduru, což je ale v našich zeměpisných šířkách velmi vzácné. Infekce, které způsobují mírné druhy bakterií, jsou často důsledkem konzumace kontaminovaných živočišných produktů. Jako jsou syrová vejce, nedostatečně tepelně upravené maso a klíčky.
Nejběžnějším druhem otravy je infekční průjem. Příznaky salmonely se častěji objevují u pacientů se sníženou kyselostí žaludku (např. u kojenců, pacientů, kteří užívají antacida). Otrava salmonelou se také často nazývá „cestovní průjem“.
Příznaky salmonely jsou výsledkem produkce enterotoxinu, který způsobuje zánět střevní sliznice.
První příznaky otravy salmonelou
První příznaky se velmi rychle rozvíjejí a jsou velmi prudké. Můžete je pocítit již 6 hodin po konzumaci kontaminované potraviny.
Mezi obvyklé první příznaky patří:
- Nevolnost
- Zvracení
- průjem – řídká stolice, obvykle bez krve, i když se může objevit také krvavá stolice a hlen. Může připomínat také bakteriální úplavici
- Křeče v břiše
- Zvýšení tělesné teploty na 39 °C
- Bolesti hlavy
Při vyšetření lékař prohmatá břicho. Pacient obvykle pociťuje bolest v pravém boku.
Příznaky salmonely v těhotenství jsou stejné jako u netěhotných žen. Symptomy mají různou intenzitu.
Průběh onemocnění
Ve většině případů je průběh salmonely mírný. Příznaky u dospělých a dětí většinou samy odeznívají. Průjem mizí do týdne po onemocnění. Teplota klesá přibližně po třech dnech.
Salmonela se může zhoršit u starých lidí, kojenců a osob s oslabenou imunitou. V takovém případě je nutná hospitalizace. V těchto případech se může infekce rozšířit a může dojít k dehydrataci. U těžkých forem dochází k poruchám vědomí a elektrolytům. Nejčastějším následkem je ztráta draslíku v krvi.
Onemocnění salmonelou je diagnostikováno na základě testu. Vzorky se získávají ze stolice pacienta. Tento test by měl být opakován 3 – 5krát.