Tato čirá kapalina není ničím neznámým. Roztok s obsahem peroxidu vodíku se používá zejména při odbarvování vlasů či dezinfekci. Tím jeho schopnosti ani zdaleka nekončí, své využití najde v rámci celé domácnosti, včetně výživy pokojových rostlin.
Přítomnost rostlin v bytě je důležitá pro zdraví – fyzické i psychické. Zároveň místu přidává na útulnosti a posiluje atmosféru domova. O tyto zelené společníky je třeba se starat úměrně k jejich typu a původu.
Péče o ně tak nekončí u zalévání, řada z nich vyžaduje také pravidelný přísun živin, které se v půdě nenachází. Kromě nedostatku živin existují další možné hrozby, které mohou květiny ohrozit – mezi ty nejčastější patří hniloba či škůdci.
Peroxid a pokojové rostliny
Hniloba může postihnout kteroukoliv rostlinu. Pokud je tento problém přehlížen, může dojít až k jejímu úhynu. Proto je nutné jednat okamžitě. Jedním z prostředků účinným proti hnilobě je peroxid vodíku. Jelikož se jedná o silný přípravek, je třeba využívat jeho roztok – a to nanejvýš 3%.
Ošetření rostliny i zeminy
V boji proti hnilobě lze tento multifunkční roztok použít vícero způsoby. Tím nejběžnějším je jeho přidání do vody na zalévání. Nejvhodnější je využít vody dešťové či přefiltrované tak, aby byla zbavena chloru.
Za tímto účelem přidejte 2 lžíce 3% roztoku peroxidu vodíku do litru vody. Následně obě složky důkladně promíchejte a výsledným roztokem danou rostlinu zalijte způsobem, na který je zvyklá.
Peroxid vodíku lze rovněž použít na ošetření zeminy. V tomto případě smíchejte 3 ml. roztoku s litrem vody a postarejte se o průnik této tekutiny do hlíny – účinné je např. její zkypření.
Postřik proti hnilobě i škůdcům
Pozitivního účinku peroxidu lze dosáhnout také ve formě postřiku. K jeho výrobě je potřeba stejného dílu peroxidového roztoku jako u směsi pro ošetření zeminy – 3 ml. na litr vody. Tentokrát k oběma položkám přidejte špetku cukru.
Výslednou tekutinu přelijte do lahvičky s postřikovačem a průběžně ji nastříkejte na své „pokojovky“ ze všech stran – včetně stonku a spodní strany listů. Změna se začne projevovat zdravějším vzhledem. Kromě něj peroxid vodíku podporuje také květenství a celkový růst.
Tento postřik pomůže i v boji proti škůdcům – postup při jeho výrobě je stejný až na poslední položku – namísto špetky cukru přidejte 40 kapek jódu.