Velká část obyvatel vyspělých zemí zahajuje den šálkem kávy. Považuje to za svůj ranní rituál bez kterého si začátek nového dne neumí představit.
Americká nadace pro alkohol a drogy zveřejnila stanovisko, že kofein je stimulační droga, která zrychluje nervové přenosy z mozku do svalů. Také dočasně zvýší rychlost metabolismu. Obvykle šálek kávy obsahuje asi 100 miligramů kofeinu. Za bezpečné množství pro dospělého člověka je považována hranice 400 miligramů kofeinu za den. Je ale potřeba vzít v úvahu to, že nejsou všichni lidé stejní a zatímco jeden vypije sedm šálků kávy denně, jiný cítí účinky předávkování už po dvou.
Zvýšená úzkost a bolest břicha
Kofein zrychluje fungování centrálního nervového systému a působí zúžení cév. Tím zvyšuje krevní tlak a nutí srdce, aby pracovalo rychleji. Může dokonce nárazově zvýšit produkci adrenalinu v těle, což je hormon, který se vyplavuje v situaci, kdy se člověk cítí ohrožen. Pokud jste tedy zaznamenali bušení srdce, pocit neklidu, nervozity a úzkosti, pravděpodobně byste měli snížit množství kofeinu, které konzumujete. Káva je kyselá, proto její nadměrná konzumace může narušit acidobazickou rovnováhu v trávicím traktu. Tu způsobuje bolesti břicha, průjem a pálení žáhy.
Problémy se spánkem
Kofein a jeho nezpochybnitelný vliv na činnost centrálního nervovéo systému bývá důvodem, proč se obecně nedoporučuje konzumace kávy ve večerních hodinách.
Jsou lidé měně citliví a lidé senzitivnější na účinky kofeinu. Ti pak mají často problém usnout a pokud už se jim to podaří, je jejich spánek nekvalitní a trhaný, protože přetrvávající vliv kofeinu neumožní vstoupit do fáze REM. To je odborný termín pro hluboký spánek, ve kterém se tělo plně uvolní a čerpá energii do dalšího dne. Takový člověk se pak ocitá v kolotoči pocitu nevyspání a opětovné nadměrné konzumace kávy.
Časté močení
S nevyspáním souvisí i tento příznak. Budit se pětkrát za noc s potřebou vyprázdnit močový měchýř také napomáhá k nekvalitnímu a neklidnému spánku a tím i k úbytku energie a potřebou nového dopingu v podobě kávy. Kofein má totiž diuretické účinky a jeho zvýšená konzumace dokáže ztížit práci hlavně ledvinám a srdci. Pokud už si nedokážete kávu odepřít, vypijte k ní vždy velkou sklenici vody. Doporučuje se rovněž kávu konzumovat společně s jídlem a tím zpomalit její průchod tělem.
Bolest hlavy
Malé množství kofeinu může někdy pomoci od bolesti hlavy. Kofein je totiž jednou ze složek léků proti migréně. takové množství ale obsahuje i kousek kvalitní čokolády a šálek zeleného či černého čaje. Kofein obsahují i umělé energetické nápoje. Ty ale nelze doporučit pro jejich chemické složení a často velký obsah rafinovaných cukrů. Stejně, jako kofein proti bolestem hlavy pomáhá, může je jeho nadměrné množství i způsobit. Hlavně nárazovým zvýšením krevního tlaku v kombinaci s dehydratací organismu. Těchto bolestí se můžete zbavit tím, že vynecháte kávu a každou půlhodinu vypijete čtvrt litru čisté vody.
Zdroj: EatThis