Katinka se se svým problémem svěřila na svém blogu. Nyní již má tři děti, ale stala se svobodnou matkou. Její vysněný muž se nikdy neukázal včas a tak počala děti pomocí dárce spermatu. Byl to dlouhý proces, během kterého proběhlo dvanáct neúspěšných pokusů a také dva úspěšné.
Vždy chtěla mít vedle sebe nejlepšího přítele
Katinka byla na děti připravena, když ji bylo dvacet let. Celých dlouhých třináct let hledala muže, se kterým by založila rodinu. Po neúspěšných vztazích ale byla z randění unavená a začaly ji tikat biologické hodiny. Co se dá dělat, když vaše touha po dítěti je velká, a nemůžete najít toho pravého?
Na myšlenky na otěhotnění pomocí dárce spermatu ji přivedl seriál, který zrovna sledovala. Mohla by udělat stejnou věc? V Norsku ale v té době nebylo dárcovství spermií legální, a tak musela odcestovat do zahraničí.
Každé rande, na která šla, se musela soustředit, ale myšlenky ji stále brousily k tomu, že by už konečně chtěla manžela a děti. Nemohla se tak uvolnit a rande vypadala spíš jako mise, jak dostat toho pravého, se kterým bude mít rodinu. S posledním partnerem byla Katinka necelý rok.
O tom, že chce využít dárce spermatu, se Katinka nejdříve svěřila svým rodičům. Jako svobodná matka totiž potřebovala pomoct nejen s financemi, ale také s péčí o dítě. Její rodiče ale chtěli, aby konečně poznala muže, kterého si vezme. Řekli ji, že by měla ještě chvíli počkat a pořádně o této možnosti přemýšlet. Být svobodná matka není žádná ostuda, ale raději by vedle ní viděli partnera.
Několik inseminací nebylo úspěšných
Katinka dosáhla 33 let a v tu dobu také odletěla do Dánska na kliniku, kde vše začalo. Nejdříve podstoupila vyšetření plodnosti, které ukázalo, že je naprosto zdravá. Byla mladá, štíhlá, zdravá a také měla hodně folikulů. Nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být s otěhotněním problém. Za šest měsíců ale bylo provedeno sedm inseminací, ale neotěhotněla. Poté potřebovala přestávku, protože ji došly finanční prostředky.
Její gynekolog posléze odhalil, že má Katinka endometriózu, což je stav, kdy sliznice dělohy začíná růst mimo dělohu. Poté už nešla kliniku, ale dala šanci klinice IVF.
Pokusů se zkumavkami bylo také několik
IVF je jedním ze způsobů léčby, které spadají pod asistovanou reprodukci. Katince již bylo 36 let a stále nebyla těhotná. Měla za sebou již tři neúspěšné pokusy. Ve čtvrtém testu se zkumavkami byl již těhotenský test pozitivní a narodila se malá holčička.
Byla velmi šťastná, že se to po několika letech konečně povedlo. Dnes je Katinka matkou již tří dětí, všechny jsou ze zkumavky. Má dva tříleté chlapce a pětiletkou holčičku, a děti ji naplňují radostí. Nebojí se otázek typu: kde je můj táta? Je na ně připravená. Byla v kontaktu s matkami samoživitelkami, které si už takovými otázkami prošly. Viděla a četla, jak ostatní svobodné matky prožívaly se svými dětmi dětství a výchovu. Existuje dokonce několik dětských knih na toto téma.
Ve vztahu k dětem bychom měli být co nejotevřenější. Je důležité jim vše vysvětlit hned od začátku, důležité je odpovědi přizpůsobit jejich věku. Máme tu kulturu, kdy je svobodná matka prezentovaná jako negativní. Je ale těžké být rodičem, ať jste v manželství nebo svobodnou matkou. Katinka se ale tak rozhodla a na to rozhodnutí je hrdá.
Všechny své peníze a čas utrácí za své děti. Je to život, který si vybrala a je spokojená. Děti ji dali do života konečně smysl. Každodenní život může být velmi těžký, i když jste na děti dva. Odměnou je radost a láska, kterou vám děti dají.
Katinka si jako svobodná matka všímá hlavně finančních omezení. Děti nemohou dostat tolik dárků k narozeninám nebo Vánocům, protože Katinka nemá tak velkou rodinu. Nemůže si dovolit ani drahé dovolené nebo kroužky pro děti každý den. Podle ní je ale dobré, aby děti měli dobrý vztah k penězům a věcem, které dostanou.