To, v jaké poloze spíme, může ovlivnit mnohem více, než jsme si mysleli. Pokud například zvolíme nesprávnou pozici při spaní, může docházet k bolestem zad nebo krční páteře. V takovém případě mohou nastat později i migrény. A to zaručeně zaručí celý váš den a negativně ovlivní veškeré vaše aktivity.
Nikomu se nepracuje dobře, pociťuje-li bolest. Avšak bylo také zjištěno, že nesprávná poloha těla ve spánku může být dalším faktorem, který přispívá k rozvoji Alzheimerovy choroby.
Alzheimerova choroba
Jedná se o velice nepříjemnou chorobu, která se označuje taktéž jako demence. Končí tím, že osoba nepoznává své blízké, často zapomíná a je zmatená. Riziko vzniku Alzheimerovy choroby zvyšují tyto faktory:
- genetická predispozice,
- klima,
- nezdravá strava,
- častá konzumace alkoholu.
Čerstvá vědecká práce výzkumníků ze Spojených států přidala do tohoto seznamu další faktor: nesprávnou polohu při spánku.
Pokud spíte na břiše pozor!
Právě spánek na břiše je touto rizikovou polohou. Pokud totiž spíte na břiše, držení vašeho těle zvyšuje pravděpodobnost degenerativních procesů v nervových buňkách, které mohou vyvolat Alzheimerovu chorobu, pokud je člověk v této poloze několik hodin po sobě.
Vědci tvrdí, že abyste se ochránili před demencí, musíte spát na boku. Spánek na břiše je podle Dr. Stevena Weinigera, který se specializuje na problémy s držením těla, obzvláště nebezpečný pro starší lidi, u nichž je větší pravděpodobnost výskytu neurodegenerativních poruch.
Proč nesmíme ležet na břichu?
Krátkodobá pozice na břichu není škodlivá. Škodlivou se stává až po několika hodinách, co v této pozici setrváváme. Když totiž ležíme na břiše, dochází ke zpomalení oběhu lymfy a buňky méně účinně odstraňují toxiny z těla.
Pozor také na spaní v sedu
Pokud jste zvyklí spát v sedu nebo polosedu, můžete také zvýšit riziko vzniku Alzheimerovy choroby.