Vitamín D je jako jediný produkován lidským tělem, pokud je pokožka vystavená slunečnímu záření. Více než polovina světové populace však nedokáže asimilovat dostatek tohoto vitamínu, protože tráví příliš času uvnitř nebo dodržuje dietu chudou na vitamíny.
Ačkoliv nejlepším způsobem pro získání vitamínu D je pobyt na slunci, zejména v zimě se vám budou hodit následující rady, jak jeho příjem zvýšit potravou. A proč je tento vitamín tak důležitý?
- Udržuje zdravé kosti
- Zajišťuje správné fungování imunitního systému
- Funguje jako prevence cukrovky
- Snižuje krevní tlak
Ryby jsou nejbohatším zdrojem
Rozhodně byste si měli dopřávat ryby v podobě lososů, sleďů, sardinek, tuňáků nebo tresčích jater. Jsou totiž bohatým zdrojem vitamínu D. Pokud si dopřáváme sardinky nebo tuňáka v konzervě, 100 g nás zásobí přibližně 34 % požadované denní dávky vitamínu. Olej z tresčích jater zase mohou konzumovat lidé, kteří ryby jinak nemusí. Jediná lžička pokryje polovinu doporučené denní dávky vitamínu D a doporučuje se především dětem. Zároveň ale olej obsahuje vitamín A, který je ve větším množstvím toxický, s konzumací to tedy nepřehánějte.
Vitamín D obsahují i vejce a houby
Pokud nemáte rádi ryby, konzumujte alespoň vejce. V bílku se nachází většina bílkovin, zatímco tuky, vitamíny a minerály jsou koncentrované ve žloutku. Vaječný žloutek představuje 5 % doporučené denní dávky vitamínu D. Jeho úroveň ve vejci se ale liší v závislosti vystavení drůbeže slunci. Ptáci chovaní ve volném výběhu totiž produkují vejce s třikrát až čtyřikrát větším množstvím vitamínu.
Houby jsou jediné rostliny bohaté na vitamín D. Stejně jako lidé ho totiž umí syntetizovat, pokud jsou vystaveny slunečnímu záření. Liší se pouze tím, že namísto vitamínu D3, který produkují živočichové, produkují vitamín D2. Ten není tak účinný, ale i tak je pro tělo velmi prospěšný, zvláště pokud nemáte možnost jiných zdrojů.
Nadměrná konzumace škodí
Vitamín D je nezbytný pro správné fungování imunitního systému, zlepšuje imunitní funkci buněk a má také protizánětlivé účinky. Nedostatek se úzce spojuje se sníženou funkčností plic a může tedy ovlivňovat schopnost těla bojovat s respiračními obtížemi. Nic se ovšem nemá přehánět, předávkování vitamínem totiž může vést k problémům s ledvinami. Pokud budete konzumovat konzervovaného tuňáka, nezapomínejte na to, že obsahuje i metylortuť, což je toxin, který se v některých rybách vyskytuje a v nadměrném množství je škodlivý.