Vypadl proud a přemýšlíte, jak to udělat, aby se vám jídlo nezkazilo? Oprava poruchy často trvá klidně i více než den, takže pro případ dalšího nečekaného výpadku elektrického proudu se vám může hodit těchto několik praktických rad, s jejichž pomocí udržíte jídlo dlouho čerstvé i bez elektřiny.
Teploměry přímo v lednici a mrazáku
Pro kontrolu nad aktuálním stavem se vyplatí mít teploměry přímo v mrazáku a lednici. S jejich pomocí budete kontrolovat, jestli nedochází k přílišnému ohřátí. Mnoho novějších modelů lednic a mrazáků má již propracované displeje, kdy teplotu vidíte na vnější straně dveří. Problém je v tom, že displej s velkou pravděpodobností nebude fungovat bez proudu.
Lednici a mrazák zbytečně neotvírejte
Během zimních měsíců nebývá problém s výpadkem proudu v kontextu s lednicí tak hrozný. Horší situace ale nastává během horkých letních měsíců. Tehdy každé otevření lednice či mrazáku může znamenat nárůst vnitřní teploty o další stupeň směrem nahoru, což je silně nežádoucí.
Zmraženou vodou ochlaďte ledničku
Pro tyto pohotovostní případy mějte v mrazničce ukryté zmražené plastové lahve s vodou. Během výpadku proudu totiž poslouží jako chlazení pro umístění do lednice za účelem udržování nízké teploty. V případě výpadku proudu takto stihnete namrazit vodu ještě hned poté, tak mějte po ruce prázdné lahve, které pro tento případ dobře poslouží.
Mějte připravený led
Podobnou strategií může být i dostatečná zásoba ledu. Ten využijete nejenom během delšího výpadku proudu, ale například také do drinku a na párty. Praktické využití mají také chladicí gely, které mějte také pohotovostně zmrazené.
Seskupte potraviny na jedno místo
Nízkou teplotu dobře udržíte v případě, kdy máte ledničku plnou. Pokud jí máte plnou jenom zčásti, snažte se potraviny umístit blízko k sobě. Déle tak vydrží chladné a pomůžete udržet jejich čerstvost.
Přemístěte potraviny do mrazáku
Pokud máte citlivé potraviny, jako jsou maso či nejrůznější mléčné výrobky a zbytky, které by rychle podlehly zkáze, umístěte je okamžitě do mrazáku. Ještě se zde stihnou zamrazit a získáte více času pro jejich udržení v čerstvém stavu i při delším výpadku elektrické energie.
Proberte potraviny a ty rizikové vyhoďte
Jestli výpadek trvá již dlouhou dobu a teplota v lednici se nemilosrdně zvyšuje, zbývá vybrat potraviny, které je bezpečné si ponechat. Sem patří například sýry, másla, ovoce, zelenina, kečup, hořčice, olivy, okurky a podobné. Naopak ze zdravotních důvodů raději vyhoďte některé problematické potraviny.
Typicky jde o čerstvé maso v nevařeném i vařeném stavu, mořské plody, mléko, smetanu, polévky a podobně. Tyto potraviny je lepší vyhodit z preventivního důvodu a raději neochutnávat, pokud nechcete riskovat zažívací potíže.