Základy slušného chování nás učili už naše rodiče od dětství. Určitě si v první minutě vzpomenete na někoho ve vašem okolí, kdo se rozhodně chovat neumí. Pokud také nechcete patřit k lidem, o kterých je nevhodné chování známé, přečtěte si našich 10 základních pravidel kultivovaného člověka.
Nikdo z nás nechce v jakékoliv společnosti o sobě zanechat špatný dojem. Pokud i vy chcete v pracovním i osobním životě zazářit a ve společnosti být jako jeden z nejlépe se chovajících jedinců, pak vám tato pravidla jistě přijdou vhod.
Nezvaný host většinou není vítaný
Jako první a základní pravidlo, kterým se řídí každý kultivovaný člověk, je ohlášení svého příchodu. Samozřejmě jinak tomu je u nejlepších přátel, kde jste jistě vítáni kdykoliv. Pokud ale projíždíte místem bydliště starých známých, pak si raději nečekanou návštěvu odpusťte. V dnešním světě je přece tak jednoduché předem zavolat. Jestliže tedy toužíte po návštěvě u svých přátel nebo kolegů, pak se rozhodně ohlaste předem.
Určitě by se vašemu kolegovi nelíbilo vás přivítat ve zrovna neuklizeném bytě a ani vaše teta nebude příliš nadšená z neohlášené návštěvy, protože pro vás nebude mít připravené pohoštění. Vyhněte se proto takovým momentům, které přináší jen rozpaky.
Nemluvte tolik o svém osobním životě
V dnešním světě plném sociálních sítí je tak jednoduché sdílet se všemi svými přáteli i známými každý svůj krok. Vědci ale zjistili, že nejvíce fotek na sociálních sítích sdílí právě ti, kteří se cítí často osamocení a nebo nejsou příliš šťastní. Snaží se tím zahnat svůj smutek a pocit, že si připadají méněcenní.
Ty nejšťastnější lidi poznáte na sociálních sítích takto:
- přidávají fotografie jen zřídka
- nesdílí natolik svůj osobní život
- nekomentují a netráví mnoho času na sociálních sítích
Mezi další znak, díky kterému poznáte slušně vychovaného a kultivovaného člověka, je typ smíchu. Každý z nás určitě zná ve svém okolí někoho, kdo se směje hlasitě, až nevhodně. Rozhodně nechcete patřit mezi takovou skupinu lidí. Proto se zamyslete nad tím, zda je váš smích kultivovaný, přitom přirozený a od srdce. Vyvarujte se hlasitému smíchu podobajícímu se řehtání koně.
Možná tím úplně nejdůležitějším pravidlem dobré výchovy je schopnost vašeho vyjadřování. Zamyslete se proto nad tím, zda ve svém projevu nepoužíváte mnoho sprostých slov a zda nemluvíte pouze nespisovně a příliš hovorově. To totiž o člověku hodně vypovídá. K tomu nás napadá ještě jeden tip.
Projděte si pravidla českého pravopisu a připomeňte si, zda ve svém psaném projevu nepoužíváte například dlouho zarytou hrubku, o které možná ani nevíte. Schopností správné gramatiky a příjemné mluvy se vyznačují právě ti nejlépe vychovaní lidí.
Posledním a zároveň také neméně důležitým pravidlem je schopnost dobrého hostitele. Pozvěte své přátele na večer přímo k vám. Připravte dobré pohoštění, zvolte správnou hudbu a připravte příjemné prostředí plné jemného světla a vonných svíček.
Nemusíte zrovna připravovat přesný harmonogram a program večera, avšak nikdy by neměla dobrá zábava zaostávat. Proto je vhodné si k pohoštění a dobré atmosféře v hlavě připravit pár témat, které v případě ticha můžete kdykoliv vytáhnout. Vaši přátelé vás budou mít o to raději.