Každá domácnost by nebyla úplná, kdyby v ní chyběly květiny. Obzvláště ženy si v pěstování květin libují. A ty, co kvetou, mají v oblibě nejvíc. Královnou květin v tomto směru jsou bezpochyby orchideje. Ke škodě pěstitelů jim mnohdy dlouho nevydrží a po odkvětu hynou. Důvodů může víc, jedním z nich je i nedostatek živin.
Nemusíte hned běžet do květinářství kupovat drahé hnojivo, poradíme vám, jak zajistit, aby vám orchideje dál kvetly a přinášely radost. Budete překvapeni, jak je to jednoduché, a navíc prakticky zadarmo.
Pro někoho odpad, pro někoho poklad
Mluvíme tady o slupkách z brambor. Brambory před vařením většina z nás oloupe. Slupku vyhodí do popelnice, v lepším případě do kompostu. Jak mnozí z vás vědí, slupky jsou nabité živinami, minerály a vitamíny.
Obsahují kyselinu askorbovou, glukózu, organické kyseliny a další. Když hnojivo z nich použijeme, zahubíme v půdě nežádoucí bakterie. Kromě hnojiva pro orchideje, je možné ho využít i na hnojení vaší zeleninové zahrady. A také dalších květin. Fialek, kaktusů, fíkusů, a dalších pokojových květin.
V podstatě máme 2 způsoby, jak připravit hnojivo. Pojďme se podívat, jakým způsobem si lze výživu připravit. Budete potřebovat pouze slupky z brambor a vodu.
Jak vyrobit hnojivo mokrou cestou
Potřebujeme 3 – 6 brambor. Ty si oloupeme. Dužinu nakrájíme na kostky a dáme do hrnce. Zalijeme 1 litrem vody, vhodíme slupky, a přivedeme k varu. Necháte vařit asi 15minut. Poté necháte vychladnout a scedíte přes plátno. No a to je všechno.
Odvarem zaléváme květiny přibližně 1x za 14 dní. Není třeba častěji. Nedělejte si velkou zásobu, protože trvanlivost je kratší, než intervaly mezi používáním. I když ho uskladníte v lednici.
Sušená forma hnojiva
Suroviny pro výrobu sušeného hnojiva jsou stejné, tedy kromě vody. Jeho příprava je trochu delší, ale zase vám déle vydrží, a budete ho mít po ruce pokaždé, když budete potřebovat.
Vezmete okrájené slupky z brambor, a ty důkladně omyjete, aby na nich nezůstaly zbytky hlíny, ani jiných nečistot. Pak je vymačkáte, aby v nich zbylo co nejméně vody. Nyní máte na výběr, jak slupky usušit. Můžete sušit při pokojové teplotě, třeba na parapetu, nebo na radiátoru, když topíte. Jinak lze použít sušičku na ovoce, nebo klasicky troubu.
V troubě to jde nejrychleji, protože můžeme sušit na 100°C. slupky rozložíte v tenké vrstvě, na papír. V troubě máte usušeno za 3 – 4 hodiny, přirozené sušení trvá přibližně 10 – 12 dní. Řádně usušené slupky dejte do látkového pytle, do chladu. Spižírna, komora jsou vhodné místo k uskladnění.
Pokud si budete chtít připravit novou dávku hnojiva, vezmete tolik slupek, kolik chcete připravit litrů, a rozemelete je v mlýnku na kávu, nebo v mixéru na jemný prášek. Smícháte s vodou, aby vznikl roztok bez hrudek.
Takto připraveným hnojivem přihnojujete přibližně 1x za 4 týdny. Občas zkontrolujte prášek, zda neplesniví, nebo nejeví známky degradace. I jeho životnost je omezená. A nyní vám sousedi mohou jen závidět krásně kvetoucí květiny po celý rok.