Důvodů, proč nás bolí klouby v zimě více než kdykoliv jindy během roku může být vícero. Jedná se o kombinaci několika faktorů, kdy lze za nejzávažnější označit revma – revmatoidní artritidu. Proč se tato nemoc hlásí většinou společně s nástupem chladného počasí a jak se tomu bránit?
Revma (revmatoidní artritida) je zánětlivé onemocnění, jež postihuje klouby a měkké tkáně kolem kloubů. Mimo jiné jde také o autoimunitní onemocnění, kdy náš imunitní systém napadá kloubní výstelku. Tím dochází k jejímu zhutnění a otoku. Klouby jsou tak následkem toho deformovány a pro postiženého se stávají citlivými na dotek. Patří zde i snížená pohyblivost a oslabení okolních svalů. Přidružit se mohou nechutenství, teplota, únava a dokonce i úbytek hmotnosti. Smutnou pravdou zůstává, že se v praxi nepodaří podchytit většinou artritidu hned v počátku, protože je mnohdy mylně zaměňována za chřipku, při které pacienta bolí celé tělo – včetně kloubů.
Chlad a revma se nesnáší
Nejpravděpodobnějším důvodem, proč je v zimním období tento problém horší je fakt, že citlivost nervových vláken v kloubním pouzdru ovlivňuje negativně právě chlad. V zimě se rovněž snižuje pohybová aktivita a dochází nezřídka k přibírání na váze, což se rovněž nedobře podepíše na pohybovém aparátu. Pokud se tento problém týká i vás, je ideální věnovat se prevenci v podobě užívání homeopatických či jiných přípravků kladně ovlivňujících klouby a pohybový aparát + používání mastí, ještě před příchodem vlezlého počasí.
Prevence
Je-li vašim přáním udržet klouby zdravé, bez bolestivých projevů při fyzické námaze, pak jim dopřejte dostatečný pohyb již předem. V důsledku nedostatku pohybu může totiž dojít k poklesu látkové výměny, zadření kloubu a následné deformaci. Věnujte se pohybovým aktivitám v podobě alespoň procházek, jízdy na rotopedu apod. Neděláte to jen pro udržení optimální tělesné váhy, ale i pro zdraví kloubů.
Obrázek: pixabay.com