„Všechny nemoci začínají ve střevech,“ řekl Hippokrates, otec moderní medicíny. A jeho slova se potvrzují i po 2 000 letech. Dobrá imunita je totiž závislá na správné funkci střev a poměru bakterií.
Střevní nerovnováha neboli dysbióza však neovlivňuje jenom naše tělesné zdraví. Může stát i za duševními problémy, jako jsou úzkosti, deprese a zpomalené myšlení. Jaké jsou tedy nejčastější příznaky, že vaše střevní mikroflóra nefunguje tak, jak by měla? A co je dobré udělat, abyste situaci zvrátili ve svůj prospěch? Více prozradila lékařka Cynthia Taylor.
Na vině je špatná strava a moderní životní styl
Obecně lze říci, že ke vzniku střevní nerovnováhy přispívá především moderní životní styl. Podílet se na ní však mohou i dědičné faktory. Neustálý stres, příliš sladkého jídla a nadměrné užívání antibiotik k tomuto stavu také silně přispívají. Časté používání antibakteriálních a dezinfekčních prostředků nás sice na jednu stranu chrání, na druhou stranu likviduje i bakterie, které jsou pro naše zdraví nezbytné.
Důsledkem této nerovnováhy pak jsou zánětlivé procesy v těle. Ty mohou postihnout klouby a projeví se i na vzhledu pleti. Akné, ekzém, dermatitida, rosacea a psoriáza mohou tedy souviset i se střevními problémy. Neúspěšné pokusy o zhubnutí mohou také naznačit, že váš metabolismus je zpomalen vlivem nesprávné funkce střevní mikroflóry. Můžete však i hubnout, protože střevo není schopné vstřebat z potravy potřebné živiny a vitamíny.
Trávicí obtíže, náladovost i deprese
Problémy s trávením jsou velmi časté v případě, že střevo nefunguje tak, jak má. Můžete tak pociťovat plynatost, nadýmání, zácpu, průjem a pálení žáhy. Zároveň můžete trpět potravinovou intolerancí, kdy střevo nedokáže bez problémů zpracovat některé druhy potravin. Extrémní chuť na jídlo a především na sladké může být známkou přemnožení „špatných bakterií“. Dalším přísunem cukru se pak problém ještě prohlubuje.
Za chronickou únavou a problémy se spánkem mohou stát také vaše střeva. Velká část serotoninu, který ovlivňuje náladu i spánek, se totiž produkuje právě ve střevě. Ze stejného důvodu tak můžete trpět i častými úzkostmi, depresí a celkovým zhoršením nálady. Stres pak může být dokonce důsledkem těchto procesů, jež na sebe navazují, a můžete se dostat do začarovaného kruhu.
Nerovnováha ve flóře a fauně střeva může vytvořit systémový zánět, který naruší schopnost imunitního systému dobře fungovat a ten se obrátí proti vlastním buňkám. To se pak může projevit autoimunitním onemocněním, jako je revmatoidní artritida, celiakie, opakovaná onemocnění nebo infekce, a to především ty kvasinkové.
Vážné problémy řešte s lékařem, lehké vyřeší změna životního stylu
Pokud máte závažné problémy, nejspíše již lékaře navštěvujete a problém jste konzultovali. U méně vážných příznaků je dobré se zaměřit na změnu životosprávy a dopřát střevu to, co potřebuje. Přidejte tedy střevu probiotika, která najdete v jogurtech nebo kefíru. Případně je můžete doplňovat i formou tablet.
Omezte nebo ideálně úplně vynechte veškeré zpracované potraviny a cukr. Jezte pomalu, tím pomůžete ulevit svému trávení. Také zlepšete svůj pitný režim, pokud ho zanedbáváte, a to v podobě čisté vody nebo neslazených čajů. Dopřejte si minimálně 7 hodin kvalitního spánku a věnujte se snižování stresu pomocí procházek a relaxace.
Pravidelné cvičení napomáhá střevům s trávením a zlepšuje psychickou pohodu i celkové zdraví. Pokud už máte potravinovou intoleranci, vyzkoušejte eliminační dietu, ta vám napoví, kterým potravinám nebo složkám v nich se máte vyhýbat, abyste předešly nepříjemným trávicím obtížím. Jestliže ani přes veškeré změny nezaznamenáte zlepšení, poraďte se s lékařem.
Zdroj: Healthline, Healthline