Také se vám ježí vlasy hrůzou na hlavě už jen při vyslovení těchto dvou slov ženská obřízka? Když si zachováme veškerou slušnost, ještě by se dalo napsat prznění genitálií. Na následky ženské obřízky i dnes v moderní době umírá tisíce žen ročně.
Další žijí velmi často s vážnými komplikacemi do konce svého života. Odstranění či poškození ženského pohlavního orgánu, obzvlášť klitorisu má za následek větší citlivost až nesnesitelnou bolest při pohlavním styku, traumatické vzpomínky, psychické problémy. K dalším neméně závažným zdravotním rizikům obřezané ženy patří menstruační potíže, častý únik moči a těžký porod, kdy brání srůsty průchodu hlavičky miminka. Vždy když slyším někoho hovořit na toto téma, vybaví se mi film The Desert Flower 2009 – Květ pouště. Pokud jste jej ještě neviděli, vřele doporučuji a věřte, že vaše oči nezůstanou suché.
Středověk přetrvává
Pro ortodoxní stoupence všelijaké víry a vyznání či etnické kultury je prznění ženských genitálií nutným prostředkem k potlačení pohlavní rozkoše. Bohužel je to vnímáno jako naprosto normální čin. Většinou je obřízka u žen spojována s muslimským světem, ale nejsou jediní, kdo jí provádí. S tímto ohavným zvykem je možné se setkat na všech kontinentech napříč různými kulturami. Možná vás udiví, že ne vždy jde o chudé státy. Jedná se například o Německo, Francii, Belgii a Velkou Británii. Imigranti si do Evropy přinášejí své zvyky, které znají ze své domoviny. Právě z tohoto důvodu se může tohle téma stát čím dál diskutovanějším.
Dobrovolně i nedobrovolně aneb vymývání mozku
Ženská obřízka, při které se odstraňují některé vnější části ženských pohlavních orgánů, je ve Velké Británii nelegální už téměř 30 let. Přesto zaznamenala britská police více než 600 případů zmrzačení ženských pohlavních orgánů za posledních 7 měsíců na území západoanglického hrabství West Midlands. Podle zdravotních i policejních statistik jen od září 2014 do března 2015 prodělalo ženskou obřízku 632 dívek a žen.
Nejčastěji se s těmito zákroky setkáte ve státech subsaharské Afriky, Egyptě, Iráku a Jemenu. Tyto tradice se bohužel udržují napříč staletím právě i v některých společenstvích imigrantů na území Evropy. Zákrok si nevyžaduje žádné náboženství a vychází pouze z tradic. Dobrovolně i nedobrovolně se tomuto mrzačení genitálii podrobují nejen muslimky, ale i křesťanky. Obřízka vychází z představy, že se jedná o nástroj kontroly nad ženskou sexualitou. Negativní následky jsou nedozírného rázu, kdy mnohdy končí i smrtí.
Obrázek: pixabay.com