Problémy s hemoroidy ženy trápí i během těhotenství. Pomůže vhodná úprava pitného režimu i jídelníčku

Fotografie: Getty Images

Ženy v těhotenství procházejí řadou změn a mohou se u nich vyskytnout různé obtíže, mezi něž patří i hemoroidy. Toto žilní onemocnění se objevuje dokonce přibližně u poloviny těhotných žen.

Projevy

  • pocitem pálení a svědění v anální oblasti – lehké stadium
  • bolestivostí a krvácením – těžší stadium.

Specifika hemoroidů v těhotenství

Hemoroidy bývají vnitřní, které ukážou až výsledky patřičných vyšetření, nebo vnější, které se projevují výše popsanými pocity a stavy a případně také až vychlípením nebo výhřezem žilních uzlů. Toto těžší stadium se objevuje často také při porodu a po něm následkem tlaku na anální oblast.

Pokud jde o příčiny tvorby hemoroidů, jsou způsobeny zejména velkými hormonálními změnami, které v těle ženy probíhají, ale také tím, že množství krve, které v těle cirkuluje, je vyšší než obvykle, ale rychlost cirkulace je nižší. Stav často navíc komplikuje i zácpa, která v těhotenství rovněž patří k častým jevům.

Pokud jde o mírnější stavy, pomoci můžou masti nebo čípky, které však předepisuje pouze lékař, nebo koupele v dubové kůře, která je k dostání v lékárnách. Vhodné je rovněž udržování přiměřené váhy a snaha o pravidelnou stolici, aniž by však byl vyvíjen přílišný tlak, který by byl kontraproduktivní.

Ženám v těhotenství je, samozřejmě v závislosti na jejich aktuálním zdravotním stavu, obecně doporučováno vyvíjet přiměřenou fyzickou aktivitu, protože pohyb mimo jiné přispívá ke správnému fungování střevního systému. Pokud bude žena spíše jen sedět, zvyšuje tak riziko vzniku hemoroidů.

Rovněž však úpravou jídelníčku a pitného režimu může těhotná žena potížím spojeným se zácpou a následnou tvorbou hemoroidů předejít nebo alespoň významně snížit jejich riziko.

Úprava stravy a pitného režimu jako součást prevence

Pokud jde o příjem tekutin, zejména čisté vody, měl by být vyšší než obvykle. Vyšší příjem tekutin způsobí mimo jiné, že stolice bude měkčí a bude snadnější ji vyloučit. Pokud jde o množství, doporučuje se vypít kolem 3 l tekutin, převážně vody, denně, pokud je však horko, měl by být příjem ještě vyšší.

Pokud jde o stravu, klíčem je pravidelnost příjmu potravy a zvýšený příjem vlákniny, která působí blahodárně na správnou peristaltiku střev. Doporučují se zejména luštěniny, obiloviny (například celozrnný chléb a cereálie), ovoce a zelenina.

Těhotná žena by navíc měla zvýšit konzumaci mléčných výrobků, zejména jogurtu, acidofilního mléka a podmáslí. Doporučit lze také konzumaci rozinek, meruněk a švestek. Pokud jde o ranní nastartování metabolismu, ideální je vypít každé ráno na lačno sklenici převařené vody, do níž přidáte trochu kvalitního včelího medu a také kousek citronu nebo trochu citronové šťávy.

Z potravin, kterým by se žena v těhotenství měla spíše vyhýbat, lze uvést smažené pokrmy, šumivé nápoje, ořechy a čokoládu a pokud jde o zeleninu, pak se jedná například o cibuli, hrášek, fazole, květák a zelí.