Snídaně je základ a měla by tvořit 20 až 25 % denního přísunu energie. Určitě však není vhodné nutit děti k jídlu, učte je raději jíst menší porce. Po několikahodinové noční pauze je rovněž velmi důležité doplnit tekutiny.
Nedostatek tekutin se může projevit bolestí hlavy, nepozorností a únavou. Dodržovat snídaňový rituál je důležité i jako prevence nadváhy a obezity. Pokud naučíte dítě snídat, dostane se mu pravidelného stravovacího režimu a nebude mít tendence se přejídat. Lidské tělo dokáže s energií hospodařit lépe, nemá-li potřebu si ji ukládat do tukových zásob na horší časy. Ačkoliv se to u batolat zdá nepodstatné, opak je pravdou. Vytváření stravovacích návyků si děti sebou nesou do dospělosti.
Nedostatek času
Mnoho lidí nenachází ve svém stravovacím režimu pro snídani místo, případně ji odbudou něčím nezdravým „narychlo“. Tento zlozvyk je v mnoha domácnostech bohužel přenášen také na děti, které nesnídají buď proto, že nemají hlad či mají málo času a školáci mnohdy snídají za pochodu, cestou do školy. V horším případě je první jídlo dítěte až oběd.
Někteří rodiče s tím bojují, jiní tomu nevěnují až tak velkou pozornost. Pravdou zůstává, že obzvlášť dítě ve vývinu potřebuje přísun důležitých živin, jejich absence může znamenat zdravotní riziko. Problematika snídaní se však netýká pouze nekvalitních surovin, nepravidelností či úplnou absencí.
Jak děti přimět snídat
Nezřídka rodiče řeší odmítavý postoj dítěte, které nemá hlad nebo chuť na dané jídlo. Jak řešit tento problém? Hnacím motorem u dětí je správná motivace. Snažte se dítěti snídani něčím zpříjemnit a vytvořte příjemné prostředí. Začínejte klidně malými porcemi, i to je úspěch. Rovněž je vhodné vysvětlit dítěti, proč chcete, aby snídalo, a proč je snídaně tak důležitá. Myslete také na to, že děti si rády hrají, nechte je, aby si snadnější část snídaně připravili sami, případně je nějak do této přípravy zapojte.
Obrázek: pixabay.com