Není pochyb o tom, že stárnoucí muži mají mnohem méně starostí. S přibývajícím věkem se stávají zralejšími, což ne vždy znamená újmu na jejich vzhledu na rozdíl od žen.
Proč se právě u žen, pro které je krása důležitá v každém věku, rychleji objevují známky stáří a jejich přítomnost je činí méně atraktivními? Stárnou ženy rychleji než muži? Je to skutečně pravda? Zatímco se může zdát, že ženy stárnou rychleji než muži, úplně to pravda není. Rozdíly ve stárnutí jsou způsobeny řadou faktorů, včetně genetiky, životního stylu, stravy a environmentálních vlivů.
Lidé se silnější kůží to mají jednodušší
Je to dáno především biologickými rozdíly ve struktuře kůže mužů a žen. Muži mají až o 20 % silnější kůži než ženy. Co to znamená? Především je odolnější vůči slunci a dalším faktorům, které mohou mít negativní vliv na zdravý vzhled pokožky. Důvodem je, že mužská pokožka je lépe hydratovaná a promaštěná. V ženské pokožce je méně potních a mazových žláz, takže samotná tkáň se rychleji poškozuje.
Za zmínku stojí důležitá role kolagenu a elastinu, které jsou zodpovědné za pevnost pokožky, a tedy i za absenci vrásek. Ženská pokožka ztrácí kolagen mnohem rychleji než mužská a vrásky se u mužů objevují až po 40. roce věku a na rozdíl od žen se vždy jedná o hluboké vrásky.
„Oškliví“ odjakživa?
Co ještě umožňuje mužům důstojně stárnout? Nezanedbatelné jsou samozřejmě všechny zkrášlující procedury, které muži i dámy podstupují. Každodenní holení stimuluje prokrvení pokožky, což přirozeně zlepšuje její stav. Péče o ženskou pleť spočívá v líčení, což je pro opačné pohlaví naprosto cizí fenomén, protože mužský vzhled se týká především rysů obličeje. Jak toto líčení souvisí se stárnutím? Měnící se vlastnosti pleti, snížená elasticita, změny vzhledu obličeje a z toho vyplývající úpravy ve výběru líčidel.
To vše podle psychologů způsobuje, že stárnoucí ženy se stále obtížněji vyrovnávají nejen se svým věkem a pomíjivostí krásy. I samotné líčení se může ukázat jako obtížné, pokud jde o jeho pečlivost jako před několika lety. Někdy se dokonce stává i zbytečným. Efekt jeho absence bývá přirovnáván k rozdílu mezi fotografiemi hollywoodských hvězd „s“ a „bez“ make-upu, a přestože tato změna není ani tak náhlá ani šokující, u mužů, kteří vypadají „neupraveně“, může být vnímána jako zanedbávání sebe sama.
Vrásky zdůrazňují charakter
To je však jen špička ledovce toho, co bychom mohli nazvat nedostatečnou péčí mužů o svůj vzhled. Možná je naší chybou, že přikládáme vzhledu našeho muže poměrně malý význam, což kompenzujeme hledáním jiných vlastností, jako je zralost, vyrovnanost, moudrost, společenské postavení či vášeň. Hluboké vrásky, které zdůrazňují charakter muže, a zralý vzhled tento efekt jen umocňují – stejně jako další neduh, jenž je specifický pouze pro muže a přidává jim tak na mužnosti – plešatost.
Pro ženy je nejdůležitějším faktorem obličej. Muži naproti tomu přikládají stejnou důležitost vzhledu ostatních částí těla. Ty je obtížné udržet v bezvadném stavu, stejně jako symetrii postavy a obličeje. Vlivem věku, nemoci a změn, které se v našem těle odehrávají, jako jsou hormonální výkyvy, těhotenství, kojení nebo císařský řez, prochází tělo drobnými změnami.
Neměly by být nakonec dámy hrdé na každou nedokonalost, která se jim s věkem objeví? Tyto znaky přece mohou být brány jako svědectví o neocenitelné životní roli, již si přijdeme zahrát jen jednou. Ale jak to vysvětlit mužům, aby neutíkali za mladšími milenkami?
Zdroj: Papilot